رئیس سازمان صمت استان کرمان در بردسیر:
استان کرمان از محل حقوق معادن ۷۸۰۰ میلیارد تومان به خزانه دولت واریز کرده است / ۳۰ درصد فعالیت‌های فولادی کشور در استان کرمان

طبق اعلام رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان، از ابتدای سال تاکنون میزان وصولی حقوق دولتی استان کرمان حدود ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده و براساس واریزی باید حدود ۴۰۰ میلیارد تومان به استان کرمان برگشت داده شده باشد.
صمت کرمان

به گزارش سپهر بردسیر، مهدی حسینی‌نژاد رئیس سازمان صمت استان کرمان در نشست خبری با اصحاب رسانه در شهرستان بردسیر گفت: در استان کرمان اتفاقات خوبی در حوزه صنعت و معدن مخصوصا فرآوری رخ داده است.

 

او با اشاره به ذخایر معدنی استان کرمان عنوان کرد: در استان کرمان در حال حاضر ۱۲۰ میلیون تن در سال استخراج مواد معدنی و رتبه اول کشور در این زمینه را داریم.

 

رئیس سازمان صمت استان کرمان به تبیین تکمیل زنجیره‌های ارزش پرداخت و اظهار کرد: رشد ۱۰ درصدی در حوزه صنعت و معدن را در برنامه ششم توسعه در بدترین شرایط کشور تجربه کردیم.

 

۳۰ درصد فعالیت‌های فولادی کشور در استان کرمان

 

طبق اعلام او، ۲۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در تکمیل زنجیره ارزش در استان اتفاق افتاده است و بیش از ۳۰ درصد فعالیت‌های فولادی کشور در استان کرمان است.

 

“در افق ۱۴۰۴ مقرر شده که ۴۱ درصد کنسانتره کشور و ۳۲ میلیون تن گندله کشور در استان کرمان تولید شود.” این بخش دیگری از سخنان حسینی‌نژاد در این نشست بود.

 

وی در ادامه گریزی به رشد اقتصادی استان زد و عنوان کرد: ۴.۵ درصد رشد اقتصادی استان در حوزه بهره وری است که در برنامه هفتم توسعه روی این موضوع متمرکز شده‌ایم.

 

او از پیگیری‌های استان برای تخصیص حقوق دولتی از طریق شورای معادن سخن به میان آورد و در ادامه به کمک های شرکت های معدنی در تکمیل زیرساخت‌های استان اشاره کرد و افزود: تفویض اختیار بیشتر به استانداران به استان‌ها برای توسعه کمک زیادی می‌کند.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان قدمت تولید فولاد در کشور را ۵۰ ساله دانست و عنوان کرد: استان کرمان می‌توانست در این صنعت پیشگام باشد اما اصفهان پیشرو شد.

 

او از میزان مصرف آب در بخش های گوناگون و قیاس آن با آب مصرفی صنعت سخن به میان آورد و اظهار کرد: در استان کرمان حدود شش میلیارد مترمکعب آب مصرف می‌شود و آب مصرفی در حوزه صنعت در مقیاس با ۶ میلیارد مترمکعب عدد بزرگی نیست.

 

رئیس سازمان صمت استان کرمان GDP کشور در حوزه معدن را ۱.۳ درصد اعلام کرد و افزود: برای توسعه پایدار باید سه رکن اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی در نظر گرفته شود.

 

او، بیان می‌کند: در قانون بودجه امسال ۲ درصد از محل فروش معادن به راه‌ها اختصاص یافته است و یک درصد از محل فروش معادن برای آلایندگی و خساراتی که معادن به منابع طبیعی و … می‌زند، گذاشته شده است.

 

حسینی نژاد اضافه کرد: سقف بودجه تخصیصی از محل حقوق ۱۵ درصد در بودجه امسال  ۸۱۰ میلیارد تومان و سقف بودجه یک درصد از محل فروش معادن حدود ۵۱۰ میلیارد تومان تعیین شده و به دنبال حل این مسئله در بودجه سال آینده هستیم. گفتنی است مابقی وصولی ها به عنوان بودجه عمومی اختصاص می یابد.

 

طبق اعلام رئیس سازمان صمت استان کرمان، از ابتدای سال تاکنون میزان وصولی حقوق دولتی استان کرمان حدود ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است و براساس واریزی باید حدود ۴۰۰ میلیارد تومان به استان کرمان برگشت داده شده باشد.

 

 ۴ درصد واحدهای صنعتی استان کرمان عالی کار می‌کنند

 

او می‌افزاید: در استان کرمان ۱۸۷۸ واحد صنعتی پروانه بهره‌برداری دارند که ۴ درصد آنها عالی کار می‌کنند(بیش از ۷۵ درصد ظرفیت آنها فعال است) و تقریبا ۳۶ درصد واحدهای استان فعال هستند یعنی بین ۵۰ تا ۷۵ درصد ظرفیت آنها فعال است و حدود ۱۹ درصد واحدهای صنعتی استان تعطیل و راکد هستند و مابقی نیمه فعالند.

 

به گفته حسینی‌نژاد، از طریق شورای برنامه‌ریزی ۳۴۳ واحد راکد استان را رصد کردیم که ۹۰ واحد آن امکان برگشت به چرخه تولید دارند و هدف‌گذاری برای بازگشت آنها به چرخه تولید شده است.

 

 

انتهای پیام /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگرافــــ...

آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر

تماشا کنید...

آخرین اخبار