رییس کل دادگستری کرمان:
۸۸۰ هکتار اراضی تصرف شده کرمان به بیت المال برگردانده شد

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: طی سالجاری ۸۸۰ هکتار اراضی تصرف شده در استان کرمان به بیت المال برگردانده شده که ارزش تقریبی اراضی اعاده شده ۱۰ هزار و ۱۶۸ میلیارد و ۱۵۶ میلیون ریال بوده است.
اراضی تصرف شده کرمان
به گزارش آسمان بردسیر، به نقل از روابط عمومی دادگستری استان کرمان، حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی در دیدار با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به مناسبت هفته منابع طبیعی افزود: در سالجاری همچنین یکهزار و ۴۵۵ مورد تغییر کاربری غیرمجاز در استان کرمان شناسایی و از ۳۲۳ هزار و ۳۰۳ هکتار خلع ید شده است.

 

وی در ادامه ضمن گرامیداشت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری و تقدیر از تلاشگران این حوزه، عنوان کرد: اقدامات انجام شده از سوی منابع طبیعی و سایر سازمان های مسئول در حفظ محیط زیست بسیار شایسته است و اگر این نظارت‌ها و پیگیری‌ها نبود، وضعیت محیط زیست و منابع طبیعی به مراتب بدتر از وضعیت کنونی بود.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی از همه مسئولان و مدیران در کشور در زمینه حفظ محیط زیست انتظار کار جهادی دارند و از این رو انتظار می رود که با وجود تمامی کمبودها و مشکلات، به گونه ای برنامه ریزی شود که از ظرفیت های موجود استفاده درست و بهینه صورت گیرد و از هدر رفت هزینه ها و منابع نیز جلوگیری شود.

حجت الاسلام و المسلمین بر اقدام جهادی برای حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست تاکید کرد و ادامه داد: اگر به روند کنونی ادامه فعالیت دهیم، همواره متصرفان و مجرمان از ما جلوتر خواهند بود و برای نیل به اهداف مد نظر، باید اجرای سیاست ها و مقوله پیشگیری به شکلی جهادی دنبال شود و در این صورت به نتیجه خواهیم رسید.

وی با اشاره به این مطلب که باید به جایگاهی برسیم که امکان تعرض به منابع طبیعی به هیچ فردی داده نشود، اظهارداشت: شورای حفظ حقوق بیت المال کار سیاست گذاری را بر عهده دارد تا دستگاه ها بدون دغدغه بتوانند مسئولیت ها و وظایف خود در زمینه حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست را به انجام برسانند.

وی بر تعامل و همفکری برای اجرای طرح ها تاکید کرد و ادامه داد: اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی از اهمیت ویژه‌ای برخودار است و متولیانی که در اجرای این طرح سهم دارند باید به ثبت اسناد و املاک کمک نمایند تا این طرح به بهترین شکل اجرایی شود.

رییس کل دادگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت بسیج برای پیشبرد امور و صیانت و حفاظت از منابع طبیعی نیز راهبرد بسیار خوبی است که باید با جدیت دنبال شود.

 

موضوع پیشگیری از اهمیت بالایی برخوردار است

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان نیز در این نشست گفت: موضوع پیشگیری از اهمیت بالایی برخوردار است و امید می رود که در برنامه های سال جدید نیز با انسجام و همراهی بیشتر در این حوزه و به ویژه در پنجره واحد زمین عمل کنیم و شاهد کاهش تصرفات غیرقانونی اراضی باشیم.

سید مهدی قویدل یادآور شد: در سال ۹۹، تعداد نقاط بحرانی اعلام شده ۱۰۱ نقطه بوده که تاکنون ۱۰ درصد کاهش یافته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان نیز در این نشست با اشاره به اینکه هفته منابع طبیعی امسال با شعار درخت برای زندگی نامگذاری شده است، تاکید کرد: طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت از سوی دولت از سه ماه قبل مطرح شده و مقدمات آن در حال آماده سازی است.

محمدمهدی رجبی بیان کرد: طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت طی چهار سال آینده باید به صورت کامل شود و در استان کرمان حرکت های بسیار خوبی در این زمینه آغاز شده است و در شمال استان ۶۰ میلیون نهال و در جنوب استان نیز ۲۰ میلیون نهال باید غرس شود.

وی با اشاره به این مطلب که حدنگاری (کاداستر) منابع طبیعی به وضعیت خوبی رسیده است، تاکید کرد: کاداستر منابع طبیعی در شمال استان کرمان به ۹۸ درصد رسیده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان بیان کرد: سال گذشته ۵۳۰ هکتار آتش سوزی در جنگل ها و مراتع داشته ایم و امسال به ۲۲ هکتار کاهش یافته است و در این حوزه حدود ۹۶ درصد کاهش داشته ایم که بخش زیادی از آن به دلیل حضور و همراهی مردم بوده است.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگرافــــ...

آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر

تماشا کنید...

بخش خبری آسمان بردسیر
بخش خبری دوشنبه 26 تیر ماه

آخرین اخبار