|گزارش| جبران یک خلاء گردشگری؛
استانداردسازی بوم‌گردی‌های کرمان در دستور کار قرار گرفت

میراث فرهنگی کرمان می‌گوید برنامه استانداردسازی بوم‌گردی‌ها را آماده اجرا کرده است؛ طرحی که می‌تواند به کیفیت‌بخشی فعالیت‌های این عرصه که زمانی تب آن بالا فراگرفته بود و هر کس هر جایی را با عنوان بوم‌گردی آماده پذیرش می‌کرد کمک زیادی کند.
بوم گردی
 

به گزارش آسمان بردسیر، ایرنا نوشت: گرچه این پرسش همواره وجود دارد که چرا موقع صدور مجوز بسته به شاخص ها و استانداردهای مشخص مجوز اقامتگاه های بوم‌گردی ارائه نشده اما برخی معتقدند توسعه بخش گردشگری باتوجه به وضعیت موجود در کشور آنقدر اولویت و ظرفیت دارد که راه اندازی اقامتگاه هایی با شرایط مناسب و ارزان می تواند نیز کمک کننده باشد؛ گرچه انطباق با استانداردها را کسی در هیچ شرایطی رد نمی کند.

 

بوم‌گردی (اکو توریسم) سبکی از گردشگری به شمار می رود که در آن گردشگران به مناطق بکر و کمتر دیده شده سفر می کنند و این گردشگری همراه با رفتارهای مسئولانه در قبال محیط زیست و فرهنگ جوامع محلی منطقه است که در سال های اخیر مورد استقبال در دنیا قرار گرفته است.

 

در کشور ایران نیز از حدود پنج سال قبل بحث ایجاد اقامتگاه های بوم‌گردی در دستور کار قرار گرفت و استان کرمان نیز با ایجاد ۳۴۰ واحد بوم گردی از این حیث جزو رتبه های برتر کشور قرار دارد.

 

هرچند بوم گردی را باید تجربه مفید، جذاب و جدیدی در گردشگری دانست اما رعایت ملزومات، تجهیزات و آداب خاص این واحدهای پذیرایی نیز مهمتر از تعداد و کثرت آنها ارزیابی می شود که نیاز به بازنگری در عملکرد این اقامتگاه ها و رفع نقص و مشکلات موجود در آنها احساس می شود.

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با اشاره به برنامه کیفیت‌بخشی اقامتگاه های بومگردی این استان گفت: از ابتدای سال آینده استاندارد سازی این اقامتگاه ها اجرا می شود که این اقدام باعث جذب هر چه بیشتر گردشگر به ویژه گردشگران خارجی می شود.

 

فریدون فعالی با اشاره به اجرای طرح استانداردسازی اقامت گاه های بوم گردی این استان از سال ۱۴۰۲ به خبرنگار ایرنا گفت: از ابتدای سال جاری ۶ واحد بوم گردی در استان کرمان افتتاح شده که تعداد آنها به ۳۴۰ واحد رسیده است.

 

وی تصریح کرد: بومگردی ها در استان کرمان روند رو به رشدی را دارند و در تمامی مناطق گردشگری استان فعالیت می کنند که از پراکندگی قابل قبولی نیز برخوردار هستند و در مناطقی که اماکن اقامتی وجود ندارد، در بحث اسکان گردشگر گزینه مناسبی محسوب می شوند.

 

اشتغال بوم گردی ها

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان افزود: بومگردی ها همچنین در بحث اشتغالزایی نیز موفق عمل کرده اند و اینک یک هزار و ۲۵ نفر به صورت مستقیم در بوم گردی ها مشغول فعالیت هستند که با احتساب اشتغال غیرمستقیم آنها این عدد به حدود سه هزار نفر نیز می رسد.

 

نواقص بوم گردی ها

وی تاکیدکرد: نظارت کامل بر امکانات و خدمات دهی بومگردی ها برای حفظ کیفیت خدمات به صورت مستمر انجام می شود اما در مواردی شاهد نواقصی در این اقامتگاه ها از قبیل کامل نبود تجهیزات، کیفیت پایین غذا، مناسب نبودن بنا و غیره را شاهد هستیم که برای رفع این مشکلات استاندارد سازی در این اماکن در دستور کار قرار گرفته است.

 

فعالی با اشاره به تجربه موفق استانداردسازی هتل های استان کرمان اظهارداشت: در طرح استانداردسازی اقامتگاه های بوم گردی تمامی امکانات و تجهیزات کمی و کیفی خدمات با استانداردهای روز تطبیق داده و به روزرسانی می شوند و کارکنان بوم گردی نیز تحت آموزش قرار می گیرند تا ضمن رضایت، اقبال و جذب گردشگران نیز برای اقامت در بوم گردی ها افزایش پیدا کند.

 

پراکندگی در همه نقاط استان

فعالی با بیان اینکه پراکندگی بوم گردی ها را تقریبا در تمام استان مشاهده می کنیم افزود: محدودیتی در اعطای مجوز برای احداث بوم گردی وجود ندارد و به متقاضیان طبق ضوابط تسهیلات ارزان قیمت نیز پرداخت می شود، اما متقاضیان باید حتما رعایت ضوابط و استانداردها را در نظر داشته باشند.

 

وی خاطرنشان کرد: استقبال از مناطق گردشگری کرمان رونق بوم گردی و اقتصاد جوامع محلی را به همراه دارد، به طور مثال طی چندوقت اخیر بیش از پنج هزار گردشگر برای بازدید از جاذبه های کویر لوت وارد شهداد شدند که ظرفیت تمام اقامتگاه های بومگردی متطقه تکمیل شد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان ادامه داد: در منطقه گردشگری مانند شهداد سه هتل در حال فعالیت است و ساختمان یک هتل دیگر را نیز در دست ساخت داریم که در کنار بیش از ۴۰ واحد بوم گردی منطقه پذیرای مسافران و گردشگران هستتد.

 

وی بیان کرد: همچنین برای ارتقای سطح خدمات در اماکن اقامتی و پذیرایی از جمله بومگردی های استان کرمان دوره های متعدد توانمندسازی شاغلان گردشگری‌ در سال‌های اخیر برای کارکنان این اقامتگاه ها ‌برگزار شده است.

 

فعالی گفت: بیشترین تعداد واحدهای بوم‌گردی در استان کرمان به ترتیب در روستاهای شهداد، بافت، جیرفت و شهربابک قرار دارد.

 

استان کرمان با هشت اثر ثبت جهانی بیشترین تعداد آثار ثبت جهانی را در بین استان های کشور دارد؛ ارگ بم (بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست‌کند میمند با چندهزارسال قدمت، باغ زیبای شازده با ویژگی های منحصر به فرد معماری عمارت آن، دشت کویر لوت در منطقه شهداد کرمان که قدیمی ترین درفش جهان از آنجا به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم به ثبت جهانی رسیده اند و همچنین روستای دارستان و شهرستان سیرجان به عنوان شهر یا دهکده جهانی گلیم به واسطه خاستگاه گلیم شیرکی پیچ آن در فهرست آثار جهانی قرار دارد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگرافــــ...

آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر

تماشا کنید...

آخرین اخبار