بازگشت «سرزمین کهن» و ماجرای بودجه؛
توضیحات رئیس صداوسیما درباره نامه به رئیس‌جمهور

پیمان جبلی درباره نامه‌نگاری‌اش با رئیس‌جمهور، ماجرای هجمه به بودجه‌ صداوسیما و سریال حضرت موسی(ع)، برنامه تلویزیون برای ساخت آثاری برای افشای حقایق پشت‌پرده پهلوی‌ها و حل مشکلات سریال «سرزمین کهن» توضیحاتی ارائه کرد.
پیمان جبلی صداوسیما
  •  

به گزارش آسمان بردسیر، تسنیم نوشت: ششم بهمن‌ماه بود که ساترا به تمام شایعات در زمینه یک مکاتبه، پایان داد. جریان این مکاتبه به نامه‌نگاری پیمان جبلی رئیس صداوسیما با رئیس‌جمهور برمی‌گشت، ساترا در قالب اطلاعیه‌ای ماجرا را تعریف کرد.

 

همه‌چیز در اطلاعیه توضیح داده شده است که چقدر دامنه این تخلفات زیاد است. بی‌توجهی آشکار و عمدی پلتفرم فیلیمو به قانون و زیر پا گذاشتن مقررات علت پیگیری ساترا بوده است.

 

اما درباره مکاتبه رییس رسانه ملی با رییس جمهور نیز این‌طور نوشته است: «مکاتبه رئیس رسانه ملّی با رئیس‌جمهور در جایگاه ایشان به‌عنوان رئیس شورای‌عالی فضای مجازی صورت گرفته و در آن ضمن ارائه گزارش تخلفات این پلتفرم درخواست اقدام قانونی شده است.»

 

در این اطلاعیه همچنین تأکید شده است: «ساترا در کنار فعالان تولید محتوا در فضای مجازی و در راستای حمایت از آنان همچنان به وظایف خود عمل می‌کند و در مقابل، در برابر هرگونه قانون‌شکنی و بی‌توجهی به حقوق مخاطبان و سایر فعالان، اقدامات قانونی لازم را انجام خواهد داد و در این راستا در مقابل تخطی و تخلف و سرکشی در برابر قانون کوتاه نخواهد آمد.»

 

سؤالاتی که از پیمان جبلی درباره این حواشی و اتفاقات در شبکه نمایش خانگی، هجمه به بودجه صداوسیما و 10هزار میلیارد سریال «حضرت موسی(ع)»، برنامه تلویزیون برای ساخت آثاری برای افشای حقایق پشت‌پرده پهلوی‌ها و سریال‌های نوروزی و رفع مشکلات سریال «سرزمین کهن» پرسیده شد و او این‌چنین پاسخ داد:

 

اول: نامه‌نگاری با رئیس‌جمهور و ساترا؟

پیمان جبلی در خصوص نامه‌ای که به رئیس جمهور درباره تخلف یکی از پلتفرم‌ها نوشته است و چرایی نگارش آن توضیح داد: ما در دوره جدید در راستای خدمات حمایتی که از پلتفرم‌ها و به‌ویژه وی‌اودی‌ها و نمایش خانگی داشتیم، بیش از 377 پلتفرم دارای مجوزند و فعالیت می‌کنند. از جمله خدمات حمایتی که برای پلتفرم‌ها داریم نه‌تنها رقابت و چالشی حس نمی‌کنیم بلکه این را فرصت برای مأموریت فرهنگی صداوسیما و فضای فرهنگی کشور می‌دانیم. اگر درست در این مسیر حرکت کنند یکی از خدمات حمایتی ما در این دوره، بررسی و اعلام نظر درباره طرح‌های نمایشی بود که وقتی به ساترا می‌رسید چندین ماه به‌طول می‌انجامید الآن این زمان به یک هفته تا 10 روز رسیده است.

 

وی افزود: در طول یک هفته گذشته خبری که ساترا منتشر کرد 40 طرح نمایش خانگی به تصویب رسیده و نشان می‌دهد نه‌تنها در خدمت پلتفرم‌ها هستیم بلکه برای تسهیل کار وی‌اودی‌ها و نمایش خانگی تلاش می‌کنیم. همچنین سرویس‌ها و خدماتی هم به آنها ارائه می‌دهیم از جمله مناسبت‌هایی مثل عید نوروز و دهه فجر که انبوهی از تولیدات صداوسیما را در اختیارشان قرار می‌دهیم استفاده کنند. نه‌تنها پلتفرم و صنعت نمایش خانگی را چالش و تهدیدی برای صداوسیما نمی‌دانیم بلکه به‌استناد همان شعار تحولی که از همان روزهای ابتدایی که آمدیم مطرح کردم در نقش یک قرارگاه عمل می‌کنیم و ظرفیت وی‌او‌دی‌ها را هم به‌عنوان ظرفیت مکمل صداوسیما می‌دانیم. با هم‌افزایی با حوزه نمایش خانگی تلاش می‌کنیم بتوانیم به نیازهای جامعه به‌نحو احسن پاسخ دهیم، اما در این بین به نقش نظارتی هم در کنار نقش حمایتی ساترا که به‌عنوان قانون برعهده ما قرار داده شده، باید به آن عمل کنیم. اگر ساترا به نقش نظارتی خودش عمل نکند هم به مخاطبین و هم به فعالان این عرصه ظلم کرده است.

 

رئیس صداوسیما خاطرنشان کرد: اگر بنا باشد همه پلتفرم‌ها برای تولید و انتشار محتوایشان بیایند باید یک فرآیند قانونی را طی کنند و از ساترا مجوز بگیرند. پلتفرمی از این فرآیند و سیر قانونی تبعیت نکند به بقیه پلتفرم‌ها ظلم کرده است. این حق را دارند به ما اعتراض کنند که “شما چرا اجازه می‌دهید یک پلتفرم بدون مجوز اقدام به تولید محتوا و انتشار کند و ما باید مقید به گرفتن مجوز از شما باشیم؟”، لذا این اقدام و پیگیری که ساترا انجام داده در راستای وظایف قانونی‌اش بوده است و به هیچ وجه نباید این نکته تلقی شود که ساترا و صداوسیما خدای ناکرده در برابر پلتفرم‌ها قرار گرفته‌اند. ما به‌عنوان رسانه ملی با مخاطب سنتی و غیرسنتی که داریم باید به وظایف‌مان عمل کنیم و امیدواریم بتوانیم به‌نحو احسن انجام دهیم.

 

جبلی در پاسخ به پرسش دیگری “مبنی بر اینکه چرا قوانین ساترا ضمانت اجرایی ندارد و یا نمی‌تواند خودش با پلتفرم‌ها به تعامل برسد که نیاز است شما به‌عنوان رئیس صداوسیما ورود کنید؟”، تأکید کرد: ساترا اتفاقاً در تعامل با پلتفرم‌ها خیلی روان در حال فعالیت است. ساترا جلسات هفتگی و گاهی حتی بیشتر، با پلتفرم‌ها دارد. اخیراً ساترا در یک ابتکار جالب از تمام مجوزگیرندگان دعوت کرده خودشان یک جمع ناظر را از درون خود مجوزگیرندگان شکل بدهند، در واقع نظارت بر محتوا و انتشار را به‌نوعی به خود مجوزگیرندگان واگذار می‌کند. این تعامل و همفکری حضوری و به‌صورت مستمر در حال انجام است.

 

وی خاطرنشان کرد: روز گذشته یکی از بزرگترین پلتفرم‌ها نشست صمیمانه‌ای با دوستان ما در ساترا داشته است تا روز به روز شاهد این نکته باشیم که این مسیر ریل‌گذاری روان‌تر و بهتری پیدا کند. خوشبختانه خود فعالان عرصه تولید نمایش خانگی به این فرآیند اعتقاد دارند. اما فکر می‌کنیم برای تقویت این مسیر مثل همه تنظیم‌گران دیگر که نیاز دارند تنظیم‌گری و نظارت آنها ضمانت اجرایی داشته باشد دستگاه‌های دیگر مثل نهادهای نظارتی، دادستانی و… هم باید کمک کنند که معمول هم هست در حوزه مطبوعات و دیگر حوزه‌ها هم هست در این حوزه هم باید وجود داشته باشد و به‌تدریج ایجاد می‌شود.

 

رئیس صداوسیما اضافه کرد: به‌دلیل آنکه احساس کردیم بی‌توجهی به این قاعده و روالی که همه پلتفرم‌ها از آن پیروی می‌کنند و متأسفانه فقط یک پلتفرم از آن تبعیت نکرده، لازم دیدیم گزارش‌ها را به مراجع ذی‌صلاح منتشر و منعکس کنیم. طبیعی است که ساترا ضابط قضایی نیست که بخواهد اقدام خاصی را انجام دهد یک نهاد ناظر و تنظیم‌گر است که گزارش خود را به مراجع ذی‌ربط می‌دهد و ما هم همین کار را انجام دهیم.

 

دوم: هجمه به بودجه صداوسیما و ردیف بودجه جداگانه سریال حضرت «موسی(ع)»؟

او در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر هیاهوی عجیب و غریب به‌روی بودجه صداوسیما و ماجرای ردیف بودجه جداگانه را برای سریالی مثل حضرت موسی به میان آوردند و حتی رقم 10 هزار میلیارد بودجه برای این سریال، تصریح کرد: درباره سریال «موسی(ع)» قبلاً توضیح دادم، کارهای ماندنی و فاخر مثل کارهایی که مردم عزیز ما شاهد بودند مثل سریال مختارنامه، امام علی(ع)، یوسف پیامبر و… آثاری‌اند که در حافظه تاریخی و فرهنگی باقی می‌مانند و فرهنگساز و تاریخ‌سازند، این‌ها به‌صورت طبیعی کارهای پرهزینه‌ای‌اند. در زمان حاضر دو مجموعه پرهزینه و ماندگار داریم که کارهای آنها پیش می‌رود نباید خدای ناکرده با گمانه‌زنی‌های غلط و رفتارهای ناشی از کینه‌توزی نسبت به رسانه ملی کاری کنیم که این مجموعه‌ها آسیب ببینند، همه باید به‌عنوان پروژه ملی و طرح ملی به این آثار نگاه کنیم و همه حمایت کنیم تا به سلامت و خوبی به نتیجه برسد و باقیات الصالحات باشد.

 

سوم: برنامه تلویزیون برای افشای خیانت‌ها و جنایت‌های پهلوی؟

او همچنین در خصوص ماجرای حمایت از پهلوی‌ توسط گروهی از معاندین و برنامه تلویزیون برای ادامه افشای خیانت‌ها و جنایت‌های این دوره تاریخی در قالب سریال و برنامه و مستند به این نکته اشاره کرد:  متأسفانه یک کم‌کاری‌ای در سال‌های گذشته برای تبیین واقعیت‌های دوره سیاه پهلوی هم در صداوسیما و هم دستگاه‌های دیگر فرهنگی داشته‌ایم. ما در بازخوانی جنایت‌های منافقین در سال‌های اول انقلاب هم نوعی کوتاهی داشتیم و نتیجه آن این شده است که در نسل‌های جدید نوعی انقطاع شناختی نسبت به هم قبل از انقلاب و رژیم پهلوی و نسبت به سال‌های اول انقلاب و جنایت‌های منافقین شکل گرفته است.

 

جبلی تصریح کرد: ما باید هرچه سریع‌تر جبران کنیم به‌عنوان امانت و وظیفه‌ای که بر گردن ما هست که بتوانیم این پیوست تاریخی را به‌وجود بیاوریم. در دوره تحولی هم یکی از 12 سرفصل تحولی که همیشه تأکید داشتیم تاریخ معاصر است. در قالب مجموعه‌های نمایشی و مستندها باید کارهای ارزنده‌ای ساخته شوند؛ همین الآن مستندهای نسبتاً قابل‌توجهی در آنتن است که در واقع به بازنمایی دوران سیاه پهلوی به‌ویژه دوره فرار شاه می‌پردازد این کارها را داریم که ان‌شاءالله تولیدات‌شان را تقویت می‌کنیم که در قالب‌های متنوع دیگر اتفاق بیفتد، ازاین‌رو مراکز سیمرغ، فیلمنامه و سیمافیلم همه مسئول‌اند تا بتوانند این سرفصل‌ها بهتر پیش بروند.

 

چهارم: سریال‌های نوروزی و حل مشکلات «سرزمین کهن»؟

او همچنین درباره ساخت سریال‌ها و کارهای نوروزی به «جشن سربرون» اشاره کرد که احتمالاً به ایام ماه رمضان خواهد رسید؛ جبلی تأکید کرد: ما در این دوره درباره برخی از کارها به این نتیجه رسیدیم حتی شیوه پخش را تغییر بدهیم و به هفته پخش رسیدیم. حتماً باید دنبال ارتقاء کیفیت مجموعه‌های نمایشی‌مان باشیم. طبیعتاً مجموعه‌های نمایشی را که از دوران قبل بوده است باید به سرانجام می‌رساندیم. بین این‌ آثار، کارهای خوبی بوده که در حال پخش است و بخشی از آنها نیز در نوبت پخش قرار گرفته است، در ماه رمضان و نوروز خواهید دید که روی آنتن خواهند بود. سریال «جشن سربرون» کار فاخری است که عرضه می‌شود. اگر مراحل پس‌تولیدشان به‌درستی پیش برود در نوروز و رمضان از آنها رونمایی خواهد شد.

 

رئیس صداوسیما همچنین به حل مشکل سریال «سرزمین کهن» اشاره کرد و افزود:  درباره حل مشکلات سریال «سرزمین کهن» اقدامات خوبی شده است که نمی‌خواهم زودتر از اینکه به نتیجه برسیم، خبری را اعلام کنم، اما حتماً خبرهای خوبی در مورد مجموعه‌های نمایشی که با هدف معرفی بزرگان و قهرمانان بختیاری در کشور معرفی شده است، خواهیم داشت. سعی کنیم کنار چالش‌های متأسفانه جدّی که با آنها روبه‌رو هستیم از جمله تأمین منابع ساخت مجموعه‌های فاخر که همه از آن اطلاع دارند، تلاش می‌کنیم به‌خاطر هزینه‌های کارها از ارزش کیفی کار کوتاه  نیاییم و استاندارد کیفی را هم کم نکنیم.

 

او همچنین در پایان به سؤال دیگر خبرنگار تسنیم درباره بازگشت برنامه‌های «دورهمی» و «خندوانه» هم این‌گونه پاسخ داد: ما مجموعه‌های تلویزیونی متنوعی داریم، کارهایی که با خلاقیت‌ها و ایده‌پردازی‌های جدید ان‌شاءالله به آنتن خواهد رسید و به‌زودی رونمایی خواهد شد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگرافــــ...

آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر

تماشا کنید...

آخرین اخبار