نگاهی به انیمیشن «بچه زرنگ»؛
جهش بلند انیمیشن در تراز آثار شاخص جهانی

انیمیشن «بچه ‌زرنگ» به‌واسطه هوشمندی سازندگان خود بی‌آنکه در دام شعارزدگی و میانمایگی بیفتد، به خوبی از عهده طرح و بسط مضامین دینی و مذهبی برآمده است.
انیمشین بچه زرنگ
به گزارش آسمان بردسیر، تسنیم نوشت: اگر بگوییم «بچه زرنگ» تا به اینجا بهترین اثر نمایش‌یافته در آوردگاه چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر است، سخن به گزاف نگفته‌ایم. این انیمیشن تجربه قابل‌ اعتنای دیگری از گروه موفق «هنر پویا» است که پیش از این ساخت انیمیشن‌های جذاب «فیلشاه» و «پسر دلفینی» را در کارنامه کاری خود ثبت کرده‌اند.

 

این انیمیشن روایتگر برشی از زندگی پسر نوجوانی به نام محسن است که شیفته ابر قهرمان‌های موجود در فیلم‌هاست و سودای تبدیل شدن به یک ابرقهرمان را در ذهن می‌پروراند.

 

او طی یک اتفاق نادر، با حیوانی مواجه می‌شود که جزو گونه‌های منقرض‌شده در ایران است. محسن تصمیم می‌گیرد به حیوان کمک کند و او را به زادگاهش برگرداند، اما سفر به دلِ جنگل، نبرد با شکارچیان و رویارویی با دیگر حیوانات منقرض‌شده، آغاز ماجرایی تازه و البته پیچیده برای محسن است.

 

انیمیشن , سینما , جشنواره فیلم فجر , چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر ,

«بچه‌ زرنگ» از جهات گوناگون جهشی بلند، امیدبخش و هم‌تراز با آثار جهانی محسوب می‌شود. تلاش سازندگان چه از حیث استانداردهای بصری نظیر کیفیت پیکسل‌ها، چه از حیث رنگ و کاربرد عناصر زیبایی‌شناختی و چه به لحاظ قصه‌ و اسلوب روایت‌پردازی به یک اثر قابل‌توجه در سپهر انیمیشن ایران تبدیل شده است.

 

انیمیشن در وهله نخست یکی از مهم‌ترین کارکردهای مورد انتظار برای مخاطب کودک و نوجوان که عبارت از جذابیت و سرگرم‌کنندگی است را داراست و این ویژگی باعث می‌شود که کودکان و نوجوانان به خوبی با قصه و وقایع رخ‌داده در آن همراه شوند و تا پایان از دنبال کردن وقایع جاری در بستر داستان دست نکشند. پیوند منطقی و مستحکم قصه با مفاهیم دینی و مضامین مذهبی در کنار تبلور روشن عناصر معرفتی و نشانگان تمدنی در جای‌جای انیمیشن به یکی مهم‌ترین نقاط قوت انیمیشن «بچه‌ زرنگ» تبدیل شده است.

 

این اتفاق به غایت مثبت درحالی رخ می‌دهد که در کسر قابل‌توجهی از تجربه‌های مشابه پیشین شاهد آن بوده‌ایم که طرح چنین مباحثی در آثار سینمایی جنبه شعاری و کاریکاتوری به خود گرفته و چه‌بسا به اثرگذاری معکوس منجر شده است. با وجود این،‌ «بچه ‌زرنگ» به‌واسطه هوشمندی سازندگان خود بی‌آنکه در دام شعارزدگی و طرح کاریکاتوری مفاهیم بیفتد، به خوبی از عهده طرح و بسط مضامین دینی و مذهبی برآمده است.

 

انیمیشن , سینما , جشنواره فیلم فجر , چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر ,

 

کارکرد مهم دیگری که سازندگان انیمیشن با شایستگی در مسیر تحقق آن گام برمی‌دارند، نشان دادن روحیه خودباوری و ایمان به قابلیت‌ها، ظرفیت‌ها و توانایی‌های جوانان و نوجوانان ایرانی است که می‌تواند هریک از آنها را در قامت یک قهرمان بالقوه و در تناسب با الگوی اسلامی-ایرانی تعریف کند. چنین اتفاق مهمی به‌ویژه در برهوت تشنه و خالی از قهرمان سینمای ایران شایسته توجه و قدرشناسی است.

بهره‌برداری بجا و مناسب از صداپیشگان توانمندی چون هومن حاجی‌عبداللهی، هدایت هاشمی و میرطاهر مظلومی یکی دیگر از برگ‌ برنده‌هایی است که سازندگان «بچه ‌زرنگ» رو کرده‌اند. این اتفاق به ‌طریق اولی باعث تقویت حس همذات‌پنداری، قرابت و همراهی تماشاگران با کاراکترهای قصه می‌شود.  

 

انیمیشن , سینما , جشنواره فیلم فجر , چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر ,

 

«بچه‌ زرنگ» که تداوم مسیر موفقیت‌آمیز گروه «هنر پویا» در زمینه انیمیشن‌سازی است، گواه روشنی در این راستاست که چنانچه کار تیمی با باور، استمرار، جدیت، ذوق و ابتکار قرین باشد، می‌تواند به مرور زمان اثرات و ثمرات چشمگیر و ماندگاری را به منصه بروز و ظهور برساند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگرافــــ...

آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر

تماشا کنید...

آخرین اخبار