مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان:
دستگاه‌های اجرایی ‌کرمان ۷۸۴ چاه آب دارند/ اجازه بازدید نمی‌دهند!

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه ۷۸۴ چاه آب در دستگاه‌های اجرایی استان کرمان وجود دارد گفت: متاسفانه اجازه بازدید آب منطقه‌ای از چاه‌های آب موجود در آن نهاد را برای کاربری پروانه بهره‌برداری یا کاربری در حال استفاده نمی‌دهند.
آب منطقه ای کرمان

به گزارش آسمان بردسیر، تسنیم نوشت: علی رشیدی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان در جلسه سازگاری با کم‌آبی استان کرمان با بیان اینکه بیش از 90 درصد آب آشامیدنی استان کرمان از سفره‌های زیرزمینی و از چاه‌ها در حال تامین است، اظهار داشت: طرح آبرسانی به شهرهای بم و بروات از محل سد نساء به‌زودی افتتاح می‌شود.

 

وی با بیان اینکه متاسفانه در سال‌های گذشته منابع آب تجدید شونده کاهش پیدا کرده است، گفت: در سال جاری 74 میلیمتر متوسط بارندگی استان است که حدود 38 درصد افزایش داشته است.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر 214 میلیون متر حجم آب سدهای استان است، افزود: این در حالی‌که است که در سال گذشته در همین تاریخ مقدار حجم آب سدهای استان 325 میلیون متر مکعب بود.

 

وی با بیان اینکه اجرای دقیق و کامل برنامه سازگاری با کم آبی در استان ضرورت دارد و راهی جز این نداریم، ادامه داد: پروژه انتقال آب از خلیج فارس به استان کرمان اجرا شده و آبرسانی شرب آن با حضور وزیر نیرو کلنگ زنی شد.

 

رشیدی با اشاره به اینکه تصفیه خانه آب شهر کرمان در صورت تامین اعتبار تا پنج ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: از ابتدای سال 667 حلقه چاه غیرمجاز در سطح استان کرمان پلمب شده است که منجر به صرفه‌جویی 800 میلیون متر مکعبی شده است.

 

وی با بیان اینکه 2 هزار و 40 کنتور هوشمند نیز از ابتدای سال بر روی چاه‌های آب استان نصب شده است، افزود: کلیه دستگاه‌ها و نهادهای دولتی، نظامی و قضائی که دارای چاه هستند، موظف به به نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌های خود بوده و در صورت تخلف تصرف در اموال عمومی محسوب می‌شود.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه وزارت نیرو موظف است پایش و نظارت این موضوع را عهده‌دار شود، بیان کرد: به منظور پایش کنتورهای نصب شده ضروری است کنتورهای حجمی نصب شده در نهادهای نظامی و قضایی که محدودیت‌های دسترسی ‌دارند، برخط باشند تا پایش آنها امکان پذیر شود.

 

وی با بیان اینکه 784 مورد چاه مربوط به نهادهای مذکور وجود دارد که لیست آنها به استاندار و معاون سیاسی، امنیتی استانداری ارسال شده، گفت: در جلسه کمیته امنیتی سازگاری با کم‌آبی نیز این موضوع مطرح شده است.

 

رشیدی با اشاره به اینکه در برخی موارد این چاه‌ها فاقد تمدید هستند و کاربری و پروانه بهره‌برداری با کاربری در حال استفاده آنها متفاوت است، افزود: اجازه بازدید به شرکت آب منطقه‌ای داده نمی‌شود و با وجود پیگیری‌ها و مکاتبات متعدد، همکاری محسوسی مشاهده نشده که لیست موارد ‌عدم نصب کنتور قابل ارائه است.

 

محمد خیراندیش مدیرکل جهاد کشاورزی شمال استان کرمان نیز در این جلسه اظهار داشت: الگوی کشت با محوریت مصرف بهینه مصرف آب در استان در دو بخش زراعت و باغبانی در حال اجرا است.

 

مدیرکل جهاد کشاورزی شمال استان کرمان با بیان اینکه این طرح با هدف کشت محصولات کم آب بر و درآمد بیشتر برای کشاورز در حال اجرا است، گفت: بر اساس طرح در شمال استان کشت زعفران افزایش چشمگیری داشته است.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگرافــــ...

آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر

تماشا کنید...

آخرین اخبار