سخنگوی دولت :
دولت مصمم است اگر وعده‌ای را عملی نکرد آن را به اطلاع مردم برساند

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت فرمایشات رهبری را سر لوحه و نقشه راه خود قرار می دهد، گفت: دولت سعی خواهد کرد به وعده های خود عمل کند و اگر وعده ای عملی نشد قطعا این موضوع را به اطلاع مردم خواهیم رساند.
سخنگوی دولت

به گزارش سپهر بردسیر، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری با اشاره به سخنان رهبر انقلاب در روز ۱۹ دی ماه اظهار داشت: دولت فرمایشات رهبری را سر لوحه و نقشه راه خود قرار می دهد و همواره در بین مردم خواهد بود و سعی خواهد کرد به وعده های خود عمل کند و اگر وعده ای عملی نشد قطعا این موضوع را به اطلاع مردم خواهیم رساند که این جزو تاکیدات رئیس‌جمهور است.

وی ادامه داد: هفته گذشته چندین استان کشور دچار سیل شدند که این موضوع از طریق هواشناسی اطلاع رسانی شد و الحمدلله با اطلاعات قبلی توانستیم این موضوع را کنترل و مدیریت کنیم که در ساعات اولیه شاهد حضور وزرای مربوط در استان های سیل زده بودیم.

سخنگوی دولت گفت: استانداران استان های سیل زده در جلسه هیئت دولت که به صورت مجازی برگزار شد حاضر شدند و همچنین وزرای بازدید کننده از این مناطق گزارش هایی ارائه دادند که در دولت ۲۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از مناطق سیل زده به صورت تنخواه تصویب شد و همچنین قرار است سیمان رایگان در اختیار خانوارهای که دچار آسیب شدند داده شود.

بهادری جهرمی با اشاره به تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، بیان داشت: اعضای دولت با تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال مرکب از وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موافقت کردند.

وی افزود: توسعه زیرساخت های اقتصاد دیجیتال، برطرف کردن موانع و شتاب بخشی به شکل گیری زیست بوم اقتصاد دیجیتال در کشور، حمایت از پلتفرم ها و کسب و کارهای دیجیتال و فناوری پایه در کشور، بسترسازی برای توسعه اشتغال فناوری پایه در کشور، برطرف کردن موانع فعالیت پلتفرم های ایرانی در سطح بین المللی و توسعه مهارت های الزام آور اقتصاد دیجیتال، از جمله وظایف کارگروه یاد شده است.

ایرانیان خارج از کشور که مشمول سربازی هستند، فرصت دو سفر سالانه به ایران را دارند

سخنگوی دولت بیان داشت: نخستین جلسه شورای عالی امور ایرانیان خارج کشور ۱۱ دی ماه با حضور رئیس جمهور برگزار شد و رئیس جمهور بر حمایت و رسیدگی به مسائل ایرانیان خارج از کشور از جمله مسائل کنسولی، تحصیلی و تجاری تاکید کردند.

وی افزود: همچنین در این خصوص سامانه میخک وزارت خارجه بعنوان پرسمان تردد محیطی راه اندازی شده است و ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند سوالات خود را در آنجا مطرح کنند و ظرف مدت کوتاهی پاسخ آن را دریافت کنند.

بهادری جهرمی با اشاره به مسئله سربازی، گفت: به منظور تسهیل در تردد ایرانیان خارج از کشور که مشمول خدمت سربازی هستند، فرصت دو سفر سالانه به ایران در نظر گرفته شده که بدون مانعی بتوانند به کشور رفت و آمد کنند.

وی افزود: برای نخستین بار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عضویت شورای عالی ایرانیان خارج از کشور درآمد.

به گفته سخنگوی دولت لایحه جامع ایرانیان خارج از کشور به منظور حمایت از حقوق این دسته از هموطنان در دولت در حال تدوین است.

بهادری جهرمی در ادامه نشست خبری گفت: در موضوع کرونا با عنایت خدا، همراهی مردم و تلاش های شبانه روزی دولت، به نقطه امیدوار کننده و قابل قبولی رسیده ایم. امروز حدود ۱۲۳ میلیون دوز واکسن تزریق شده که بیش از ۶۰ میلیون نفر دوز اول، ۵۲ میلیون نفر دوز دوم و بیش از ۱۰ میلیون نفر دوز سوم واکسن را دریافت کرده اند.

وی افزود:  آمار مبتلایان هم کاهش قابل توجهی داشته است و به زیر ۲ هزار نفر و آمار فوتی ها به کمتر از ۴۰ نفر رسیده است. این در حالی است که در ابتدای شهریورماه که دولت مردمی شروع به کار کرد، کمتر از ۱۸ میلیون نفر دوز اول و کمتر از ۷میلیون نفر دوز دوم واکسن را دریافت کرده بودند و در زمینه آمار مبتلایان نیز حدود ۴۰ هزار نفر ابتلای روزانه و نزدیک به ۷۰۰ نفر فوتی را شاهد بودیم.

بهادری جهرمی با اشاره به نقشه کرونایی کشور، بیان داشت: در همین مدت از یک نقشه تقریبا قرمز کرونایی به یک نقشه تقریبا آبی رسیده ایم و تمام آن ۳۶۰ شهری که قرمز بود امروز آبی یا زرد شده اند.

وی افزود: امروز البته خطر کرونا به طور کامل برطرف نشده و در معرض سویه های جدید نظیر اُمیکرون که به شدت گسترش پذیر است، هستیم. اگر میخواهیم محدودیت ها برنگردد، خانواده های بیشتری داغدار نشوند، کسب و کارها رونق یابند، درهای مدارس، دانشگاه ها، مساجد، سینماها و ورزشگاه ها باز باشد، باید دوز سوم واکسن را هرچه سریعتر تزریق کنیم و از رعایت شیوه نامه های بهداشتی مثل ماسک و رعایت فاصله اجتماعی غافل نشویم. این خواسته دولت از مردم است و ما امیدواریم این همراهی و اطمینان مردم به دولت در ادامه نیز استمرار داشته باشد.

وی با اشاره به آبی شدن نقشه کرونایی کشور گفت: این درحالی است که کشورهای اروپای، آمریکایی و آفریقایی با توجه به شیوع سویه اُمیکرون به سمت شرایط قرمز و وخیم می روند ولی کشور ما آبی و زرد است که ان‌شاالله همه کشور آبی خواهد شد.

بازگشت محصولات صادراتی به دلیل تفاوت پروتکل‌های کشورهاست

سخنگوی دولت در پاسخ به فارس درباره بازگشت محموله‌های صادراتی به کشور، بیان داشت: بازگشت محموله های صادراتی یک امر طبیعی است شاید امر مطلوبی نباشد ولی امر طبیعی است. کشور ما هم معمولا محموله هایی از کشورهای جهان به دلیل نداشتن پروتکل های بهداشتی کشور مسترد کرده باشد.

وی ادامه داد: استرداد به معنای بلا استفاده بودن این محصولات نیست به معنای آن است که پروتکل داخلی آن کشور برای این محموله رعایت نشده است. به طور خاص در مورد کشور روسیه نیز پروتکل هایی را از سال پیش از گذشته از سوی وزارت کشاورزی اعلام شده بوده، مثلاً سامانه ای در نظر گرفته شده بوده که تولید کننده، فرآوری کننده، سم و موضوعات مختلف دیگر در آن مشخص باشد این موارد پروتکل های جدیدی بوده که این پروتکل متاسفانه در گذشته رعایت نشده یا کوتاهی شده و یک مقدار هم اختلاف دیدگاه وجود داشته که در مذاکرات دو جانبه سعی بر توافقاتی بوده چرا که همین محصولات پروتکلش با پروتکل اتحادیه اروپا همخوانی دارد و به اروپا امکان صادرات دارد که این مسئله طبیعی است.

سخنگوی دولت گفت: وزرای کشاورزی هر دو کشور در حال همکاری هستند و همچنین کوتاهی هایی در گذشته بوده که وزیر جهاد کشاورزی درحال برخورد با آن است ولی کوتاهی به معنای عدم استاندارد بودن نیست بلکه به معنای تفاوت پروتکل امکان ارسال محصول استاندارد به کشور مورد نظر است.

بهادری جهرمی تصریح کرد: محصولات کشاورزی و پروتکل ها محدود به امروز و دیروز نیست زیرا این موضوع به گذشته مرتبط است و محصولی که کشت می‌شود تا ارسال تمام سوابقش مشخص است اما متاسفانه برخی مقاماتی که حتی ذی سمت هم بودند مردم را با یک شوکی مواجهه بکنند که این محصولات دارای سم خاصی است که اگر سم خاصی دارد این موارد از گذشته وارد کشور می شده اگر مسئله داشته چرا از آن استفاده می کردند اگر مشکلی نداشته چرا مردم را دچار بحران و تنش می کنیم.

وی تاکید کرد: سعی شود موضوعاتی که به سفره و غذای مردم وابسته است سیاسی کردن آن راهکار مناسبی نیست که گلایه رئیس‌جمهور هم بر این موضوع بود.

اصلی ترین مدافع متناسب سازی حقوق کارکنان با محوریت عدالت دولت است

سخنگوی دولت با اشاره به افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان دولت، گفت: اصلی ترین مدافع متناسب سازی حقوق کارکنان شریف با محوریت عدالت دولت است. یکی از آسیب های پرداخت حقوق بخشی نگری است. طبعا افزایش حقوق متوازن با محوریت عدالت در دستور کار دولت است.

وی ادامه داد: در لایحه بودجه سال آینده  میزان افزایش حقوق کارکنان دولت ۱۰ درصد نیست بلکه میانگین افزایش حقوق مجموع کارکنان دولت در سطح کشور ۱۰ درصد است. بر همین اساس میزان افزایش حقوق کارکنان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ با رویکرد عدالت در توزیع، ۲۹ درصد رشد برای حداقل حقوق است و حقوق تا ۵ میلیون تومان هم از مالیات معاف گردیده؛‌ و بقیه کارمندان هم به‌صورت پلکانی حقوقشان رشد دارد.

بهادری جهرمی افزود: این در حالی است که ما در سالیان گذشته شاهد یک سیکل معیوب بودیم حقوق ها براساس منابع  غیر پایدار ۲۰ درصد بالا می‌رفت و با استقراض از بانک مرکزی و رشد نقدینگی و تورم، بیشتر از آن به هزینه های مردم اضافه می شد؛ این روش هیچ نتیجه ای جز افزایش فاصله طبقاتی نداشت؛ کما اینکه در هشت سال گذشته ضریب جینی از مرز ۴۰ واحد عبور کرده است.

سخنگوی دولت گفت: از طرف دیگر یکی از نکاتی که دولت در بحث افزایش حقوق مورد توجه دارد این است که  افزایش مساوی و ثابت حقوق برای همه کارمندان صرفنظر از توجه به میزان حقوقی که امروز دریافت می کنند مناسب و عادلانه نیست و باید افرادی که پایه حقوق پایین تری دارند افزایش بیشتری داشته باشند و آنهایی که پایه حقوق بالاتری دارند افزایش حقوق کمتری داشته باشند و این افزایش به صورت پلکانی انجام شود، تا بتوانیم به مرحله ای برسیم که نظام جبران خدمات کارکنان دولت متوازن تر و عادلانه تر باشد.

دولت برای استرداد مجرمین متواری مالی جدی است

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی در مورد استرداد مجرمین مالی ایرانی ساکن در کانادا و بازگشت اموال عمومی به تاراج رفته کشور، بیان داشت: در این زمینه یک همکاری مشترک میان دولت، قوه قضائیه و پلیس اینترپل نیروی انتظامی وجود دارد و همه برای استرداد مجرمین متواری مالی همراه و جدی هستند و اثر این را در ماه های اخیر با استرداد برخی مجرمان دانه درشت به کشور ملاحظه کرده اید و مابقی تبهکاران و غارتگران اموال مردم و بیت المال نیز که به خارج از کشور فرار کرده اند قانون در تعقیب شان است.

وی ادامه داد: در دولت نیز وزارت دادگستری به‏‌عنوان دستگاه مسئول در حوزه انعقاد موافقت‏‌نامه‏ های دوجانبه حقوقی و قضایی با سایر کشورها همواره انعقاد موافقت‏‌نامه استرداد مجرمان را در اولویت قرار داده است و تاکنون تعداد ۲۸موافقت‏‌نامه در زمینه استرداد مجرمان با سایر کشورها منعقد شده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: اما کانادا همواره در طول ۱۰ سال گذشته محدودیتهای زیادی برای ایرانیان جهت نقل و انتقالات پولی، حتی در مواردی برای پرداخت قبوض آب و برق مربوط به اماکن دیپلماتیک ایران اعمال کرده است، کانادا همکاری مناسب برای برخورد با مجرمین را با ایران نداشته است.

وی ادامه داد: ما همواره خواستار استرداد این مجرمین به کشور و بازگشت اموال غارت شده بوده ایم. در این رابطه از مسیرهای دیپلماتیک مثل دیدارهای مستقیم با مقامات کانادایی یا از طریق حفاظت منافع و یا اینترپل موضوع را به آنها منعکس کرده و خواستار اقدام آنها شده ایم. پلیس بین الملل ایران در دیدارهایی که با طرف کانادایی داشته این موضوع را خواستار شده ولی طرف کانادایی در این زمینه هیچ اراده ای برای همکاری از خود نشان نداده است.

بهادری جهرمی با بیان اینکه در مورد مجرمین اقتصادی علاوه بر استرداد خود مجرم، استرداد اموال مجرمین در دستور قرار دارد، گفت: لذا دولت از هیچ راهکار قانونی برای صیانت از حقوق مردم و متضررین از جرائم فروگذار نخواهد کرد.

حذف ارز ترجیحی قانون مجلس است و دولت مکلف به اجرای قانون 

سخنگوی دولت در بخشی درباره حذف ارز ترجیحی، بیان داشت: حذف ارز ترجیحی قانون مجلس شورای اسلامی است و دولت مکلف به اجرای قانون است.  خط قرمز دولت معیشت مردم است. نکته مهم این است که در قانون مجلس، راهکار جبران حذف ارز ترجیحی پیش بینی نشده است.

وی افزود: اولویت دولت حفظ قدرت خرید و بهبود معیشت مردم است و رئیس جمهور تأکید دارد بدون در نظر گرفتن راهکارهای کارآمد حمایتی، تغییری در اجرا صورت نگیرد.

بهادری جهرمی با بیان اینکه مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۰، سقفی برای ارز ترجیحی در نظر گرفته بود که تقریبا تمام این منابع تا پیش از شروع به کار دولت جدید هزینه شده بود، گفت: دولت سیزدهم برای پرداخت های مربوط به چندماه باقیمانده تا پایان سال نیاز به اخذ مجوز جدید از مجلس داشت که برای این منظور یک لایحه دوفوریتی به مجلس محترم ارسال کرد که فوریت آن مورد تصویب قرار نگرفت. لذا دولت عملا مکلف شد سیاست اصلاح نظام پرداخت یارانه ها را با سرعت بیشتری در پیش بگیرد.

وی تاکید کرد: خوشبختانه الان یک وفاق و وحدت نظری برای چاره جویی این مسئله با در نظر گرفتن بهبود معیشت مردم و حذف رانت و فساد از ارز ترجیحی در مجلس و دولت وجود دارد و همه برای اصلاح امور بر مبنای یک سیاست اقتصادی پایدار و موثر هم نظرند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: علت اینکه دولت آن لایحه را در آبان ماه با قید دو فوریت به مجلس محترم ارائه کرد فوریت و اهمیت تعیین تکلیف ارز ترجیحی و راهکار جایگزین آن بود تا خارج از نوبت رسیدگی و در دستور کار مجلس محترم قرار گیرد نه اینکه در تصمیم گیری عجله و بی دقتی شود یا بدون بررسی پیشنهادات نمایندگان و کمیسیون مربوطه بخواهد ۴۸ ساعته تصمیم گیری شود.

بهادری جهرمی افزود: مساله در فوریت جلوگیری از فوت فرصت و اولویت موضوع نسبت به سایر موارد در دستور است که این لایحه هم طبیعتا از موارد مهم و ضروری جامعه است که باید تکلیف آن روشن می شد. تا زمان تصمیم گیری نهایی در خصوص اصلاح تغییر شیوه پرداخت یارانه ها، هیچ تغییری در تامین ارز ترجیحی صورت نمی گیرد و منابع لازم در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

محوریت سفر رئیس جمهور به روسیه اقتصادی و تجاری است

سخنگوی دولت با اشاره به سفر رییس جمهور به روسیه، تصریح کرد: رئیس جمهور به دعوت آقای پوتین سفری به مسکو خواهند داشت. محوریت سفر اقتصادی و تجاری است و سیاست ما نگاه متوازن است پیش از این هم شاهد سفر رئیس جمهور به سایر کشورهای منطقه بوده اید.

در واردات واکسن هیچ گونه محدودیتی نیست

وی با بیان اینکه در واردات واکسن هیچ گونه محدودیتی نداریم، گفت: ۹ میلیون نفر  تا الان دوز سوم را  تزریق کرده اند. تا زمانیکه نیاز داشته باشیم چه از طریق واردات چه از طریق داخلی واکسن تامین می شود.

عمده خواسته های AFC محقق شد اما متاسفانه مشکلات متعددی از گذشته باقی مانده است

سخنگوی دولت در مورد حذف سه تیم ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا هم بیان داشت: اعتقاد دولت اداره مردمی باشگاه های ورزشی بویژه باشگاه های مردمی استقلال و پرسپولیس است.  این موضوع از سال 2016 (1394) مطرح بوده و متاسفانه در داخل به طور جدی به موضوع توجه نشده است.

وی افزود: همانطور که اهالی فوتبال می دانند “ای اف سی” استاندارهای خاص خود را برای حضور باشگاه ها در لیگ قهرمانان آسیا دارد و امسال علاوه بر حذف دو تیم ایرانی، شاهد حذف برخی از تیم های مطرح عربستان، امارات، ژاپن، و کره جنوبی از لیگ قهرمانان آسیا 2022 هستیم.

بهادری جهرمی تصریح کرد: البته ظاهراً عمده موارد خواسته شده AFC محقق شد اما متاسفانه مشکلات متعددی از گذشته باقی مانده و الان همه بخش های دولت در کنار مدیران هردو باشگاه و مسئولان فدراسیون در حل مسائل باقیمانده فعال و دغدغه مند و پای کار هستند و امیدواریم مدیران هر دو تیم و مسئولان فدراسیون فوتبال نیز با انجام وظایف و پیگیری های خود بتوانند در جهت حل مشکل و حضور تیم های پرطرفدار ما در لیگ قهرمانان آسیا قدم بردارند.

وی افزود: البته طبق گزارشی که به من داده اند، ظاهراً در این مورد هنوز فرصت استیناف خواهی را داریم و اقدامات اصلی ساختاری هم به همت وزارت ورزش و جوانان و همراهی وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس انجام شده است.

کره جنوبی باید در اسرع وقت نسبت به آزادسازی همه پول های ایران اقدام کند

سخنگوی دولت با اشاره به حضور نماینده کره جنوبی در وین، گفت: موضوع آزادسازی بدهی های انباشته شده کره جنوبی به ایران، ارتباطی به مذاکرات وین ندارد و کره جنوبی که تاکنون برخلاف مناسبات بین المللی، دارائی های جمهوری اسلامی ایران را بلوکه کرده است، باید مطابق موازین حقوقی در اسرع وقت نسبت به آزادسازی همه پول های ایران – و نه فقط بخشی از آنها- اقدام کنند.

بهادری جهرمی تاکید کرد: سفر معاون وزیر خارجه کره به ابتکار خودشان بوده و بدیهی است که معاون محترم سیاسی وزیر خارجه از هر فرصتی برای مطالبه درست این حق ملت ایران استفاده خواهد کرد و مسئولیت حقوقی و سیاسی دولت کره جنوبی را به آنها یادآور خواهد شد.

وی ادامه داد: درباره حضور نمایندگان دیگر کشورها در وین، این سفرها تصمیم مستقل کشورها و مربوط به روابط دوجانبه آن‌هاست و انجام چنین رایزنی‌هایی، مربوط به خودشان است و فضای مذاکرات را تحت تأثیر قرار نخواهد داد. طبیعی است که هیأت ایرانی در چنین دیدارهایی دخالتی ندارد و بنای اظهار نظر در این مورد را هم نداشته و ندارد.

از انعکاس هرگونه شایعه به ویژه در حوزه معیشت مردم پرهیز شود

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالاتی در مورد شایعه تغییر و ترمیم کابینه، بیان داشت: خواهش می کنم از انعکاس هرگونه شایعه به ویژه در حوزه هایی که دغدغه مردم هست و با معیشت مردم سر و کار دارد پرهیز شود رابطه دولت با مردم شفاف است و هر تصمیم که بخواهد اتخاذ شود اول با مردم در میان گذاشته می شود.

بهادری جهرمی با بیان اینکه همه تصمیمات اقتصادی دولت با همدلی و همکاری تیم اقتصادی اتخاذ می شود، تصریح کرد: دستاوردهای خوب اقتصادی دولت مانند کنترل بازار ارز و تصمیمات خوبی که برای تثبیت بازار سرمایه اتخاذ شد تصمیماتی است که در جلسات مستمر ستاد هماهنگی اقتصادی با حضور  تیم اقتصادی دولت و با همدلی وهمکاری مشترک همیشگی انجام می شود و موضوعات بخشی نیست لذا همه تصمیمات اقتصادی در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به صورت مشترک تحت مدیریت معاون اول رئیس جمهور اتخاذ می شود.

وی افزود: به گواه بسیاری از افرادی که در دولت های مختلف حضور داشته اند، همدلی، هماهنگی و همکاری موجود در بین اعضای اقتصادی دولت کم نظیر است. اصلاح نظام اقتصادی کار میان مدت و بلندمدتی است. تورم امروز به دلیل اقدامات دیروز است و ثبات حوزه ارز حاصل همکاری های مشترک تیم اقتصادی دولت است.

تنها نماینده رسمی ایران در مذاکرات آقای باقری هستند

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسیه، گفت: تنها نماینده رسمی ایران در مذاکرات آقای دکتر علی باقری هستند. هیچ شخص و کشور دیگری نماینده ایران نیست طبیعی است کشورهای دیگر در چارچوب اقدامات دیپلماتیک کشور خودشان اقدام می کنند‌. برخی حضور  رسانه ای بیشتری دارند. بنابراین هیچ کشور و مقام دیگری نمایندگی از دولت ایران در مذاکرات ندارد

بهادری جهرمی تصریح کرد: همچنین جایگاه مقامات سابق کشور نیز محترم است و به روش های دیپلماتیک حمایت می شوند.

با تحقق تامین مالی زنجیره‌ای منابع سرگردان نداریم

سخنگوی دولت با اشاره به عرضه مستقیم کالاها در پایان سال، گفت: دو اقدام مهم در ماه های پایانی دولت در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت است. اقدام نخست راه اندازی جشنواره «خرید شفاف» است که به منظور شفاف‌سازی نظام توزیع، نظارت کامل بر قیمت‌ها، حذف واسطه‌های زاید و کاهش هزینه‌های مصرف‌کننده، از ۲۵ دی به مدت یک ماه در قالب اصناف منتخب، فروشگاه‌های مجازی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه‌وتره‌بار برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: اقدام دوم نیز تامین مالی زنجیره ای  است که به جای شیوه سنتی دریافت تسهیلات مستقیم، فرآیند تأمین مالی بنگاه‌ها به صورت پیوسته و در طول زنجیره‌های تأمین و مبتنی بر جریان واقعی کالا و خدمات صورت می‌گیرد که در همین راستا تفاهم‌نامه ای میان وزارت صمت و ۷ بانک عامل امضا شد که نشان دهنده هماهنگی تیم اقتصادی دولت است.

بهادری جهرمی تاکید کرد: در این روش به جای تسهیلات نقدی می‌توان از ابزار‌های اعتباری مانند اوراق و برات و همچنین فاینانس استفاده کرد که علاوه بر کاهش نیاز به نقدینگی بنگاه‌ها منابع بانکی نیز به سمت فعالیت‌های مولد و تولیدی هدایت می‌شود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: با تحقق تامین مالی زنجیره‌ای منابع سرگردان نداریم، انحراف از منابع رخ نمی دهد و تسهیلات راکد نمی ماند. همچنین زنجیره های صنعتی که برای تامین زنجیره ای انتخاب شدند، زنجیره هایی بالغ، هدفمند و‌ نظام مند هستند.

وی تاکید کرد: این موضوع یکی از اقدامات حلقه‌های زنجیره مقاوم شدن اقتصاد و تاب‌آوری تولیدگران، فعالان اقتصادی و صنعتگران در شرایط کنونی است.

پرونده کشتی سانچی درحال پیگیری است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده نفتکش سانچی، بیان داشت: پرونده سانحه کشتی نفتکش سانچی از نظر حقوقی بین مالکان دو کشتی و شرکتهای بیمه گر کشتی ها و به عنوان پرداخت کننده خسارتها، علیه یکدیگر در جریان است. علاوه بر این، دعوای برخی کشورها در زمینه آلودگی دریایی، هزینه های عملیات نجات کشتی و اطفای حریق نیز علیه مالکان دو کشتی و شرکت های بیمه در جریان است.

بهادری جهرمی افزود: دعوایی برای تعیین مسئولین و میزان تقصیر هر کدام از کشتی ها مطرح است که در دادگاه هایی در چین و هنگ کنگ در حال رسیدگی است که هنوز منجر به صدور رای قطعی، نشده است.

وی تاکید کرد: در بحث خانواده جانباختگان عزیز نیز، شرکت ملی نفتکش ایران بلافاصله بعد از حادثه و قبل از آنکه شرکت بیمه بین المللی بخواهد، اقدامی انجام دهد در جهت تسهیل ارائه خدمات به این خانواده ها، پرداخت غرامت، گواهی فوت خدمه کشتی سانچی صادر و غرامت بیمه بین المللی ۲۱ خانواده پس از مراحل قانونی به آنها پرداخت شد.

سخنگوی دولت با اشاره به نحوه دریافت مطالبات ایران از دیگر کشورها، گفت: باتوجه به شرایط تحریم قاعدتا مشکلاتی وجود دارد اما مانع تامین ارزهای مورد نیاز کشور نیست و در حال حاضر با ابتکارات دولت سیزدهم، منابع ارزی در حال برگشت است و راهکارها متناسب با هر کشور تفاوت دارد.

وی افزود: طبیعتا در دوران جنگ اقتصادی، راهکارهایی که برای رفع و خنثی سازی تحریم ها به کار گرفته می شود قابل بیان نیست اما این اطمینان را به مردم و فعالان اقتصادی می دهیم که در این زمینه دولت در حال تلاش مستمر و استفاده از همه ابزارهای اقتصادی و دیپلماتیک است.

بهادری جهرمی تاکید کرد: گزارش های آقای اوجی، وزیر نفت غرور آفرین و شادی آفرین است‌؛ از تلاشهای ایشان و سایر ارگان های مرتبط در این حوزه تشکر می کنم.

سخنگوی دولت با اشاره به اعلام برخی آمارها، بیان داشت: قاعدتا اعضای دولت در چارچوب وظایف و برنامه ها ، وعده هایی که می دهند طبق دستور رییس جمهور محترم  باید وعده های واقع بیانه و صادقانه باشد.

وی ادامه داد: طبق فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری هم،  دولت خودش را مکلف به تحقق دستورات معظم له می داند و در اعلام وعده ها و پیگیری ها صادقانه عمل می کند. لذا دولت خودش را ملتزم به دادن وعده صادق می داند و اگر تحقق نیابد مقام مسئول مکلف به اعلام دلایل آن است.

بهادری جهرمی با بیان اینکه پایش عملکرد جزئی مهم از هر فرایندی اجرایی و نظارتی است، گفت: طبیعتا عملکردها هم توسط بخش های مختلفی در ریاست جمهوری بطور مستمر در حال پایش و ارزیابی هستند. همانطور که رییس جمهور محترم بارها تاکید کرده اند، دولت سیزدهم دولت وعده های صادق است و نظارت بر تحقق این مسئله بصورت کلی توسط شخص رئیس جمهور و معاون اول صورت میگیرد. از جهت حرکت در مسیر برنامه ریزی و بودجه سالیانه نیز سازمان برنامه و بودجه برای عدم انحراف وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی از خط مشی دولت نظارت خواهد کرد.

اصلی ترین راهکار تقویت اعتماد مردم، عملکرد درست دولت است

سخنگوی دولت با اشاره به راهکار دولت برای بازگرداندن اعتماد اجتماعی، تاکید کرد: اصلی ترین راهکار برای تقویت اعتماد مردم، عملکرد درست دولت است.

وی افزود: دولت اعتقاد دارد تضعیف و یا تقویت اعتماد مردم در گرو عملکرد دولت است نه در گرو شعارها ، گفتار درمانی چاره درد مردم نیست  به همین دلیل اصلی ترین راهکار برای تقویت اعتماد مردم عملکرد درست دولت و خدمت رسانی صادقانه و جلوگیری از اعلام وعده هایی است که محقق نشدنی هستند.

بهادری جهرمی بیان داشت: دولت با اولویت بندی مسائل مختلف ، حل مشکلات کشور را در دستور کار قرار داد و به عنوان نمونه اقدام جهادی در دوره کرونا برای کاهش تلفات از همین نمونه است. شنیدن صدای مردم، مردمی بودن و حذف فاصله ها با مردم ، خدمت صادقانه و گفت و گوی صادقانه با مردم در دستور کار دولت قرار دارد.

وی تاکید کرد: دولت، مردم را محرم ترین و نزدیکترین افراد به خود می داند و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، هرجا که عمل به وعده ای با مشکل مواجهه شود حتما با مردم در میان می گذارد.

سخنگوی دولت در مورد احیای جهادسازندگی، گفت: موضوع احیای عملکردهای جهاد سازندگی یک موضوع جدی در دولت است که رییس جمهور هم بر آن تاکید دارند. در این زمینه ایشان دستوراتی داده اند و در حوزه معاون اول طرح ها و سازوکارهایی برای احیا این موضوع آماده و بر اساس آن تشکیل شورای عالی جهاد سازندگی به ریاست رییس جمهور  و به منظور حمایت از همه گروه های جهادی و بسیج سازندگی به تصویب شورای عالی اداری رسیده است. دبیرخانه این شورا به زودی شکل گرفته و با تشکیل جلسه اقدامات لازم در این خصوص عملیاتی خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگرافــــ...

آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر

تماشا کنید...

بخش خبری آسمان بردسیر
بخش خبری دوشنبه 26 تیر ماه

آخرین اخبار