ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی :
تلاش وزارت جهاد کشاورزی برای آرامش بازار و قیمت منصفانه در سال ۱۴۰۱

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تمام تلاشمان را در سال ۱۴۰۱ برای آرامش بازار و عرضه کالاها با قیمت‌های منصفانه انجام می‌دهیم.
وزیر کشاورزی

به گزارش سپهر بردسیر از وزارت جهاد کشاورزی، «سید جواد ساداتی‌نژاد» در برنامه بهار نارنج شبکه خبر، ضمن تبریک سال نو و ماه مبارک رمضان افزود: امیدوارم امسال، سال خوبی برای فعالین حوزه کشاورزی به ویژه بخش دامپروری و امنیت غذایی کشور باشد.

 

وی با اشاره به هشت ماه سکان‌داری در وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: پیش از این وزارت جهاد کشاورزی تنها حوزه تولید را بر عهده داشت و دسترسی به حوزه بازار را نداشت و متولی آن وزارت صمت بود، در دولت سیزدهم و در این مدت که حوزه تنظیم بازار، حوزه توزیع، بازار و تجارت غذا هم به وزارت جهاد کشاورزی واگذار و کل زنجیره دارای یک متولی شده باعث رفع هرج و مرج و ایجاد آرامش در بازار شده است.

 

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: خدمت به مردم به ویژه در تامین سفره مردم و کالاهای اساسی بسیار حساس و سخت است و ممکن است یک نوسان در بازار ایجاد شود که تاثیر آن بر سفره مردم استرس زا و سخت است و تنظیم آن مشقت دارد، اما این هشت  ماه در کنار مردم روزهای خوبی داشتیم.

 

وی درباره اینکه آیا از بازار خرید می‌کنیدگفت: در حال حاضر کمتر به خرید می‌روم اما از خانواده جویای وضعیت بازار هستم، البته بعضا در زمان عزیمت به سمت خانه جویای قیمت‌ها می‌شوم تا از وضعیت بازار مطلع شوم.

 

ساداتی‌نژاد افزود: یکی از موضوعات مهم حوزه غذا و یا به طور کلی امنیت غذایی فراوانی و در دسترس بودن آن است، یعنی مردم در هر مکانی به کالا دسترسی داشته باشند که یکی از بنیان‌های اصلی امنیت غذایی است و ما تلاش می‌کنیم فراوانی وجود داشته باشد و غذا در دسترس و عدالت در توزیع غذا نیز وجود داشته باشد.

 

مقام عالی وزارت ادامه داد: موضوع دوم حوزه قیمت است، قیمت به معنی توان مردم برای خرید است، دو موضوع موجب متناسب‌سازی قیمت محصول کشاورزی می‌شود‏، یکی از آنها توزیع است. حضور دلالان و سوداگری پس از تولید اتفاق می‌افتاد و اگر دست دلالان را با هوشمندسازی توزیع تا درب منازل حذف کنیم می‌توانیم قیمت را متناسب کنیم.

 

وی با بیان این که عرضه مستقیم می‌تواند بر کاهش قیمت موثر باشد، ابراز امیدواری کرد: بتوانیم در سال ۱۴۰۱ «روستا بازار» را راه‌اندازی کنیم تا موجب عرضه مستقیم محصولات کشاورزی شویم.

 

الگوی کشت به ابزار قیمت نیاز دارد

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای مدیریت آب در بخش کشاورزی و مدیریت الگوی کشت در سال ۱۴۰۱ خاطرنشان کرد: نمی‌شود برای کاشت محصولات به کشاورز ایرانی دستور داد، بنابراین باید جذابیت لازم را ایجاد کنیم تا این کشت به سمت کشت محصول مورد نظر ما برود که یکی از راه‌های آن افزایش قیمت است.

 

وی افزود: با جذاب شدن قیمت و تعیین قیمت مناسب می توانیم این الگوی کشت را مدیریت کنیم، ما در سال جدید و پس از فرمان مقام معظم رهبری در خصوص دقت به تولید داخل و بحث گندم و کالاهای اساسی، در اولین جلسه هیات دولت؛ قیمت خرید گندم را با پیشنهاد شورای قیمت گذاری کالاهای اساسی تغییر دادیم و آن را از از ۷۵۰۰ تومانی که در ابتدای شروع به کار دولت‏، برای اولین بار پیش از شروع فصل کشت، اعلام کرده بودیم و یکی از اتفاقات نادر بود، به ۱۰هزار و ۵۰۰ تومان افزایش دادیم و یک هزار تومان هم جایزه تحویل گندم در نظر گرفته شد که در مجموع قیمت گندم به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تغییر کرد که نشان از نگاه ویژه دولت به تولید گندم در کشور است.

 

ساداتی‌نژاد ادامه داد: الگوی کشت ابزار نیاز دارد و قیمت، یکی از ابزارهای آن است، برای تعیین قیمت مناسب، کشاورز ما باید از روز اول کشت؛ قرارداد داشته باشد، شعار ما در وزارت جهاد کشاورزی این است «کشاورز ایرانی هیچ بذری در زمین نباید بکارد مگر این که مشتری آن معلوم باشد».

 

وی با بیان این که بحث آب برای ما بسیار مهم است، عنوان کرد: به دلیل تغییر اقلیم در جهان و کره زمین و خشکسالی‌های موجود، آب و خاک کالاهای بسیار ارزشمندی هستند و در فرمایشات ابتدای سال مقام معظم رهبری، پس از تعیین شعار سال با عنوان «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین»؛ ایشان به اهمیت آب و خاک اشاره کردند، آب و خاک میراث بین نسلی است و باید از آن مراقبت کنیم.

 

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ما ظرفیت‌های بسیار بالایی در کشور داریم بنابراین باید بهره‌وری آب و خاک را با استفاده از دانش و فناوری بالا ببریم.

 

کشاورزی یک بنگاه تولیدی و اقتصادی است

ساداتی‌نژاد در رابطه با صادرات محصولات کشاورزی به بازارهای کشورهای همسایه در سال ۱۴۰۱ گفت: نگاه به حوزه کشاورزی باید تغییر کند، نگاه به حوزه کشاورزی عمدتا اقتصادی نبوده است، در خصوص محصولات دیگر به دنبال واردات و صادرات بوده‌ایم اما در رابطه با محصولات کشاورزی فقط صحبت از بیش‌بود و کمبود می‌شده است و کشاورزی را اقتصاد نمی‌دانند، کشاورزی یک بنگاه تولیدی و اقتصادی است.

 

وی ادامه داد: دامداری یک کارخانه است و کشاورز ما تولید کننده هست و در این بخش هم قیمت تمام شده و ضرر و زیان دارند، لذا نگاه ما به حوزه کشاورزی در این دولت نگاه اقتصادی است و واردات و صادرات را در این حوزه به رسمیت می‌شناسیم، واردات و صادرات دو بال حوزه اقتصاد هستند و اگر متوازن عمل کنند اقتصاد را پررونق می‌کنند.

 

مقام عالی وزارت افزود: ما برای تنظیم بازار نیاز به واردات برخی محصولات داریم و یا گاهی برای تبادلات تجاری برخی محصولات را باید وارد کنیم؛ پس باید بازاری برای صادرات برخی محصولات وارداتی هم داشته باشیم لذا بخش کشاورزی هم یک بنگاه اقتصادی است و باید اقتصادی مدیریت شود تا سهم ما در سبد غذایی کشورهای همسایه افزایش یابد.

 

وی در پاسخ به این سوال که مهمترین اتفاق سال ۱۴۰۰ را چه می‌دانید، گفت: مهمترین اتفاق سال ۱۴۰۰ واگذاری بازار و تجارت محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی بوده است و این یعنی اجرای قانون تمرکز پس از ۶۰ سال که در دولت سیزدهم اتفاق افتاد.

 

ساداتی‌نژاد در رابطه با تلخ و شیرین‌های سال گذشته اظهارداشت:  سال گذشته سال خشکی بود و ما باید تامین گندم و کالاهای اساسی را انجام می‌دادیم و تولید به دلیل خشکسالی کاهش پیدا کرده بود، تامین ارز یکی از سختی‌های ما بود و در هر ماه برای تامین مرغ، تخم مرغ، شیر و روغن یک میلیارد دلار ارز نیاز داشتیم که به دلیل شرایط تحریم بوده است.

 

وی افزود: خدا را شکر می‌کنیم به دلیل پشتوانه ما در کشور و دولت، رئیس جمهور کالاهای مورد نیاز کشاورزی را اولویت یک تعیین کرده و کار را راحت کرده بودند و توانستیم هر ماه این یک میلیارد دلار را تامین کنیم تا جریان تامین کالا در کشور استمرار داشته باشد.

 

مقام عالی وزارت در پاسخ به این سوال که چه میزان برای خانواده وقت می گذارد؟ اذعان داشت: متاسفانه این یکی از جاهایی است که نمره خوبی نمی گیرم.

 

وی در رابطه با تغییر جایگاه از مطالبه گر به پاسخگو (از نمایندگی مجلس تا سکان‌داری وزارت جهاد کشاورزی) گفت: مطالبه‌گر و پاسخگو بودن دو کرسی متفاوت است و به نظرم هر دو بخش در کشور ضروری است، کمیسیون کشاورزی مجلس؛ یک کمیسیون پرتکاپو و فعال است و من با همکاران سابقم همکاری خوبی دارم، تلاش می‌کنم دغدغه‌های نمایندگان را پاسخگو باشم.

 

توسعه کشاورزی با رسوخ دانش و فناوری در تولید

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: یکی از مسایل مهم در وزارت جهادکشاورزی این است که تولید داخل را اقتصادی کنیم و در تولید محصولات اساسی به سمت خودکفایی پیش برویم، این امکان‌پذیر نیست مگر این که ما رسوخ دانش و فناوری را در کشاورزی توسعه دهیم، بنابراین اصلی‌ترین رسالت ما در سال ۱۴۰۱ این است که بتوانیم به کمک دانش و فناوری کشاورزی را اقتصادی و تجاری کنیم.

 

وی افزود: موضوع دوم این است که بتوانیم زمین‌های کشاورزی را حفظ کنیم، در حال حاضر زمین‌های کشاورزی به هجمه دچار شده است به نحوی که تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به خصوص در استان هایی که قطب کشاورزی هستند در حال انجام است و اگر ما این را کنترل نکنیم تولید با مشکل مواجه می‌شود.

 

ساداتی‌نژاد ابراز امیدواری کرد: در سال ۱۴۰۱ بتوانیم زنگ خودکفایی را در تولید محصولات کشاورزی اعم از برنج، شکر و کالاهای اساسی بشنویم و در اردیبهشت بارندگی داشته باشیم.

 

وی تصریح کرد: کاهش قیمت کود و افزایش قیمت گندم در سال ۱۴۰۱ عیدی ما به کشاورزان بود و برای مردم هم تمام تلاش خود را انجا م می‌دهیم تا در سال جدید در بازار آرامش وجود داشته باشد و قیمت‌ها منصفانه و عادلانه باشد.

 

مقام عالی وزارت بیان داشت: از مردم عزیز ایران به عنوان مصرف کنندگان محصولات کشاورزی تشکر می کنم، درخواست دارم در سال ۱۴۰۱ به وزارت جهاد کشاورزی اعتماد کنند و به صحبت‌های ما به عنوان یک خانواده و دوست نگاه کنند، ما در تامین سفره تمام تلاش خود را می‌کنیم تا مردم دغدغه‌ای نداشته باشند لذا هر توصیه و خبر و اطلاعی که می‌دهیم خانواده‌های ایرانی بدانند که به عنوان عضو خانواده این خبر را می‌دهیم.

 

وی با بیان این که رسانه نقش خود را در وزارت جهاد کشاورزی به خوبی انجام داده است، افزود: از رسانه ملی، شبکه خبر و تمام رسانه‌ها که در تمام این مدت در کنار ما بودند و اطلاع‌رسانی به موقع داشتند، تشکر می‌کنم و امیدوارم در سال ۱۴۰۱ این ارتباط نزدیک‌تر باشد.

 

انتهای پیام /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگرافــــ...

آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر

تماشا کنید...

آخرین اخبار