پس از تصویب مجلس؛
قالیباف قانون الحاق ایران به شانگهای را ابلاغ کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری شانگهای را ابلاغ کرد.
 
 

به گزارش آسمان بردسیر، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری شانگهای را ابلاغ کرد.

 

در تاریخ 26 شهریور 1400 با سفر آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور به دوشنبه پایتخت تاجیکستان، اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای با عضویت ایران موافقت کردند و در تاریخ 26 شهریور 1401 ایران به صورت رسمی به عضویت این سازمان درآمد.

 

عضویت کشورمان در این اجلاس نیازمند تصویب در مجلس شورای اسلامی است که لایحه آن در تاریخ 10 مهر 1401 در مجلس اعلام وصول شد و بعد از تصویب آن در مجلس به شورای نگهبان ارسال کرد.

 

سخنگوی شورای نگهبان در روز شنبه (8 بهمن) از تایید لایحه «الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری شانگهای» توسط این شورا خبر داد.

 

سازمان همکاری شانگ‌های (SCO) از دل رقابت قدرت‌های بزرگ بر سر منطقه ژئوپلیتیک آسیای میانه ظهور کرد.

 

در بدو تاسیس، مسایل امنیتی در آسیای میانه به ویژه تروریسم، جدایی طلبی و افراطی گری دغدغه اصلی سازمان محسوب می شد، اما به تدریج حوزه فعالیت آن گسترش یافت و مسائل اقتصادی و فرهنگی را نیز در بر گرفت.

 

در حوزه اقتصاد، اعضای سازمان شانگ‌های حدود یک سوم تولید ناخالص داخلی دنیا را در اختیار دارند و با گذشت زمان به احتمال زیاد از پنج قدرت اول اقتصادی دنیا دو کشور (چین و هند) عضو این سازمان خواهند بود. از نظر همکاری اقتصادی و تجاری، کل حجم کنونی اقتصادی سازمان همکاری شانگ‌های نزدیک به 20 تریلیون دلار است که از ابتدای تاسیس آن بیش از 13 برابر افزایش یافته است. حجم کل تجارت خارجی این نهاد هم به 6.6 تریلیون دلار رسیده که نسبت به 20 سال پیش، 100 برابر شده است.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگرافــــ...

آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر

تماشا کنید...

آخرین اخبار