رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی:
وضعیت مسکن، معیشت، خودرو و سلامت در آینده نزدیک متفاوت می شود/ قیمت طلا و ارز کاهشی خواهد شد

رئیس جمهور گفت: تلاش دولت این بوده که سال ۱۴۰۱ را با رشد اقتصادی به پایان ببرد؛ قبل از آغاز دولت شاهد ۰.۴ رشد بودیم و دهه ۹۰ مشکلات زیادی وجود داشت ولی امروز حدود ۴ درصد رشد اقتصادی داریم.
رئیسی

به گزارش آسمان بردسیر، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور به منظور دفاع از کلیات لایحه بودجه 1402 در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت برای مسکن، معیشت، خودرو و حوزه سلامت برنامه ی کوتاه مدت دارد، اظهار داشت: باید برای وضعیت کشور علی‌رغم همه دشمنی‌ها و توطئه‌ها شکرگزار خداوند متعال باشیم؛ حضور و صبر مردم موجب شد دشمن ناکام شود.

 

وی در واکنش به اقدام اخیر اروپا در تروریستی خواندن سپاه گفت: می‌خواهند بخش قابل توجهی از حاکمیت ما را به خاطر اقدامات انقلابی‌اش مورد سرزنش قرار دهند؛ هیچ ارتش و نیروی مسلحی در جهان به میزانی که سپاه با تروریسم مقابله کرده، اقدامات نداشته و ارتش‌ها و سران منطقه به این حقیقت معترف هستند.

 

سپاه در برخورد با تروریسم نقش اول را دارد

رئیس‌جمهور ادامه داد: سپاه دارای نقش اول در برخورد با تروریسم است؛ مسئولان عالی سیاسی منطقه بارها به ما گفته‌اند اگر سپاه، سپاه قدس، شهید سلیمانی و بسیاری از این همکاری‌ها نبود، شرایط در منطقه به نوع دیگری رقم می‌خورد. از همه عزیزان سپاه تقدیر می‌کنم و کسانی که امروز می‌خواهند سپاه مقتدر را به خاطر حرکت انقلابی در مبارزه با تروریسم و حمایت از مردم مورد سرزنش قرار دهند، تلاش مذبوحانه‌ای انجام می‌دهند و مانند محاسبات قبلی‌شان محکوم به شکست است.

[pullquote]از همه عزیزان سپاه تقدیر می‌کنم و کسانی که امروز می‌خواهند سپاه مقتدر را به خاطر حرکت انقلابی در مبارزه با تروریسم و حمایت از مردم مورد سرزنش قرار دهند، تلاش مذبوحانه‌ای انجام می‌دهند[/pullquote]

رئیسی در ادامه سخنان خود درباره بودجه 1402 عنوان کرد: در سال جاری تلاش دولت این بوده 1401 را با رشد اقتصادی به پایان ببرد؛ قبل از آغاز دولت شاهد 0.4 رشد بودیم و دهه 90 مشکلات زیادی وجود داشت؛ ولی امروز حدود 4 درصد رشد اقتصادی داریم؛ این نشانگر تلاش همه بخش‌هاست.

 

تلاش دولت بر رشد اقتصادی در سال 1401 است

وی گفت: شرایط فعلی کشور نشان از رشد سرمایه‌گذاری، کاهشی شدن تورم و رشد تولید است. 5 درصد رشد تولید و بیش از 5 درصد رشد تجهیزات تولیدی را تجربه کردیم که زمینه رشد است. همچنین اشتغال ما افزایشی بوده و اینها نشانه‌های حرکت دولت برای تحقق بودجه 1401 است.

 

رئیسی بیان کرد: علی‌رغم همه تحریم‌ها شاهد افزایش صادرات نفت خام، میعانات گازی و دسترسی به منابع ارزی بودیم و این افتخار دولت است که تحریم را دور زده و خنثی کرده و توانسته به منابع ارزی دست یابد.

 

وی گفت: تلاش شد از تنخواه خزانه استفاده نشده و استقراض صورت نگیرد و این یک واقعیت است. علی‌رغم اینکه مردمی‌سازی یارانه‌ها و افزایش 7 برابری پرداخت یارانه به مردم را داشتیم اما استقراضی صورت نگرفت و این موفقیت دولت است.

 

زیرساخت کالابرگ الکترونیکی آماده است

رئیس‌جمهور درباره اجرای کالابرگ الکترونیکی تصریح کرد: ابتدای سال جاری زیرساخت‌ها برای کالابرگ آماده نبود و مجلس هم در جریان امر قرار گرفت؛ اما اخیراً زیرساخت آماده شد و در استان‌هایی هم آغاز شده است. نتایج آن را به مجلس اعلام خواهیم کرد و مردم در جریان قرار خواهند گرفت.

 

رئیسی گفت: برای تحقق درآمدها در حوزه نفت، مالیات و به‌ویژه فرارهای مالیاتی تلاش شده و مؤدیان جدید گواه بر تلاش دولت است. سال جاری با همکاری مجلس کارهایی مانند تعرفه‌گذاری خدمات‌ پرستاران، رتبه‌بندی معلمان و بازنشستگان انجام گرفت؛ برخی این موارد حدود 10 سال معطل مانده بود.

 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در تولید انواع محصولات خودرو با افزایش مواجه هستیم و صنایع ما افزایشی بوده که نشان از رشد تولید است؛ درباره تولید گام‌های خوبی برداشته شده و این نشان از حرکت برای اجرای فرمایش چند ساله‌ی مقام معظم رهبری که به‌عنوان شعار سال اعلام می‌کنند.

[pullquote]صادرات غیرنفتی 19 درصد و واردات کالاهای سرمایه‌ای رشد داشته است[/pullquote]

رئیس‌جمهور بیان کرد: صادرات غیرنفتی 19 درصد و واردات کالاهای سرمایه‌ای رشد داشته که نشان‌دهنده پیشرفت است.

 

دولت یک میلیون شغل ایجاد کرده است

رئیسی درباره آمار اشتغال اظهار داشت: دولت قول داده بود سالی یک میلیون شغل ایجاد کند و بنده الان می‌گویم این میزان محقق شده ولی ما این را کافی نمی‌دانیم و باید بیشتر تلاش شود.

 

وی عنوان کرد: در تولید غلات 17 درصد رشد انجام گرفت و صادرات محصولات کشاورزی از 16 میلیون تن به 20 میلیون تن رسیده است. ضمن اینکه با 60 درصد خرید تضمینی گندم مواجه بودیم و این نکته قابل توجه است که شرکت‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی 71 درصد رشد داشته است.

[pullquote]دولت قول داده بود سالی یک میلیون شغل ایجاد کند و بنده الان می‌گویم این میزان محقق شده ولی ما این را کافی نمی‌دانیم و باید بیشتر تلاش شود[/pullquote]

رئیس‌جمهور بیان کرد: در بودجه 1402 تلاش شده سیاست‌های کلی برنامه هفتم، سند ملی آمایش سرزمینی و سند تحول دولت مردمی مورد نظر قرار بگیرد و هم‌چنین سعی شده از درج احکام غیرمرتبط اجتناب شده و احکام دائمی هم جدا شود. شفافیت و درج تمام منابع و مصارف در سقف بودجه، بهبود معیشت مردم، عدالت در پرداخت‌ها، کاهش تورم، صرفه‌جویی در هزینه‌ها، حمایت از بازار سرمایه، افزایش سهم درآمدهای مالیاتی از طریق مودیان جدید، توجه به بهداشت و درمان، رشد اقتصادی و اشتغال از نکات مد نظر در بودجه سال آینده است.

 

برای یارانه یا کالابرگ 360 همت اختصاص دادیم

رئیسی ادامه داد: از جمله موارد پیش‌بینی شده برای سال 1402 فعال شدن صندوق‌های عدالت و پیشرفت در همه استان‌ها بوده تا پروژه‌های نیمه‌تمام را تکمیل کرده و از درآمدهای استانی استفاده کنند.

 

وی در تشریح ابعاد بودجه سال آینده گفت: تأمین یارانه یا کالابرگ معادل 360 هزار میلیارد تومان، رشد متوسط 20 درصدی حقوق شاغلین و بازنشستگان، رشد حداقل حقوق 7 میلیون تومان، کاهش مالیات واردات نهاده‌های دامی به 1 درصد و واردات خودرو از سایر موارد است.

 

رئیس‌جمهور درباره تولید خودرو گفت: دولت مسئله تولید خودروی با کیفیت و واردات خودرو برای رفع نیازهای مردم را مورد توجه قرار داده است؛ از زمانی که واردات خودرو در مجمع تشخیص به سرانجام رسید، دنبال واردات بوده و تأخیری در این زمینه صورت نگرفته است.

 

رئیسی هم‌چنین درباره علت افزایش درآمدها در بودجه گفت: افزایش مالیات مربوط به فرار مالیاتی و هم‌چنین مودیان جدید بوده و علت افزایش هزینه‌ها نیز بخشی درباره حقوق و دستمزد است که افزایش می‌یابد و بخشی هم مربوط به 150 هزار میلیارد تومان هدفمندی یارانه‌هاست.

 

دولت برای 4 مسئله اساسی‌ترِ کشور برنامه دارد

وی با بیان اینکه دولت برای 4 مسئله اساسی‌ترِ کشور برنامه کوتاه‌مدت دارد و بنده در روزهای آینده درباره‌ی آن توضیح خواهم داد، خاطر نشان کرد: مسکن، معیشت، خودرو و حوزه سلامت مد نظر است و دولت برنامه کوتاه‌مدتی را تدوین کرده که وضعیت در آینده نزدیک متفاوت خواهد شد.

[pullquote]وضعیت ارز، طلا و بسیاری از گرانی‌ها در کشور کاهشی خواهد شد و وضعیت آینده ما بسیار روشن‌تر از امروز خواهد بود[/pullquote]

رئیس‌جمهور افزود: علیرغم همه تلاش‌های دشمنان برای تحمیل فشار و اینکه می‌خواهند شرایط را بر مردم سخت کنند، تلاش دولت و قوا باید بر ایجاد امید در دل مردم باشد. همه بخش‌ها باید امیدآفرینی کنند در حالی که دشمن همه توان خود را به‌کار گرفته تا در دل مردم تردید ایجاد کرده و یأس‌آفرینی کند.

 

وضعیت ارز، طلا و بسیاری از گرانی‌ها کاهش می‌شود

رئیسی گفت: وضعیت ارز، طلا و بسیاری از گرانی‌ها در کشور کاهشی خواهد شد و وضعیت آینده ما بسیار روشن‌تر از امروز خواهد بود.

 

وی اظهار داشت: دشمن نمی‌خواهد رشد کشور را ببیند و با اراده پولادین مردم و همت مسئولان نظام، مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت و زمینه‌ی هرگونه ناامیدی را از بین خواهیم بود و دشمن در این عرصه هم شکست خواهد خورد.

 

رئیس‌جمهور عنوان کرد: بودجه برای فعالان اقتصادی، بازار، سرمایه‌گذاران پیام دارد؛ این پیام باید امیدبخش باشد و احساس کنیم فعالیت و تلاش در کشور مضاعف شده است.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگرافــــ...

آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر

تماشا کنید...

آخرین اخبار