دستورات اژه‌ای درباره حجاب
 نمی‌خواهیم کار هیجانی و زودگذر انجام دهیم

رئیس قوه قضائیه گفت: در مقوله عفاف و حجاب ، همه بخش‌ها و مسؤولان ذی‌ربط اعم از دادستان، قاضی و ضابطان باید در چارچوب قانون گام بردارند.

به گزارش سپهر بردسیر ، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، طی سخنانی در نشست شورای عالی قوه قضائیه، ضمن تبریک و تهنیت اعیاد ماه پرخیر و فضیلت ذی‌الحجه و در پیش بودن عیدالله‌الاکبر عید غدیرخم، به دیدار اخیر مسئولان قضایی با مقام معظم رهبری اشاره کرد و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب با رهنمودها و ارشاداتی که داشتند انرژی مضاعفی را به مسئولان و دست‌اندرکاران قوه قضائیه تزریق کردند و ما امیدواریم بتوانیم با مجاهدت و تلاش بیشتر در راستای عملیاتی کردن منویات و دستورات صارده از ناحیه معظم‌له گام برداریم.

 

رئیس دستگاه قضا با اشاره به در دستور کار قرارگرفتن عملیاتی‌سازی فرمایشات و فرامین اخیر مقام معظم رهبری در بخش‌های مختلف قوه قضائیه، اظهار کرد: پس از دیدار با مقام معظم رهبری و استماع فرمایشات و دستورات ایشان، برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات لازم جهت جامه عمل پوشاندن به فرامین معظم‌له در بخش‌های مختلف قوه قضائیه بلافاصله در دستور کار قرار گرفت؛ لذا در جریان جلسه امروز شورای عالی قوه قضائیه، هماهنگی و جمع‌بندی اقدامات صورت گرفته در راستای پیاده‌سازی منسجم فرمایشات و دستورات مقام معظم رهبری انجام خواهد گرفت.

 

رئیس عدلیه در ادامه از تمامی کارکنان و مسئولان دستگاه قضایی که در طول یک سال گذشته در راستای عمل به وظایف قانونی خود کوشا بودند تقدیر به عمل آورد و تاکید کرد: قاطبه مسئولان و همکاران قضایی ما مقیّد و ملتزم به اجرای قوانین و مقررّات کشور هستند و ما در سال گذشته شاهد بودیم که مسئولان و همکاران قضایی نسبت به اجرای دقیق مصوبات مراجع و نهادهای قانون‌گذار اعم از مجلس شورای اسلامی، ستاد ملی مقابله با کرونا و غیره عنایت و اهتمام داشتند.

 

وی از رئیس و اعضای ستاد بزرگداشت هفته قوه قضائیه و بخش‌های مختلفی که به برگزاری هرچه مطلوب‌تر مراسم هفته قوه قضائیه یاری رساندند قدردانی کرد.

 

در مقوله حجاب نمی‌خواهیم کار هیجانی و زودگذر انجام دهیم 

 

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای با اشاره به در پیش بودن روز ۲۱ تیر، روز عفاف و حجاب، با تاکید بر اینکه هر انسان پاک‌سرشتی اعم از مسلمان یا غیرمسلمان از حیا و عفت استقبال می‌کند و از بی‌حیایی و بی‌عفتی گریزان است، اظهار کرد: در مقوله حجاب و عفاف، همه بخش‌ها و مسئولان ذیربط اعم از دادستان، قاضی و ضابطین باید در چارچوب قانون گام بردارند؛ باید توجه داشت که در این زمینه نمی‌خواهیم کار هیجانی و زودگذر انجام دهیم بلکه اقدامات ما باید متقن، مدبرانه، قانونی و توأم با آرامش باشد.

 

وی افزود: نه صرفاً در مقوله حجاب و عفاف بلکه در هر زمینه و موردی، هر بخش و نهادی اعم از نهاد دولتی، نهاد مقننه، قوه قضائیه یا سایر افراد و بخش‌ها، چنانچه اشتباه کرد نباید بر این اشتباه اصرار ورزد و از اصلاح اشتباه اِبا داشته باشد؛ نباید بر کار اشتباه پافشاری و یا احیاناً آن را توجیه کرد؛ اگر کار اشتباهی در جایی صورت گرفت باید در راستای اصلاح گام برداریم و احیاناً موضوع را اعلام کنیم.

 

رئیس قوه قضائیه در ادامه با بیان اینکه مردم متدیّن ایران اسلامی از دیرباز خود را به رعایت عفاف و حجاب مقید و ملتزم می‌دانستند، به سیر تاریخی این موضوع و اقدامات و توطئه‌های دشمنان در این راستا اشاره کرد و گفت: در مقطعی از تاریخ ما، رضاخان قلدر با هدایت بیگانگان تلاش داشت نه تنها عفاف و حجاب را از جامعه اسلامی ما بزداید بلکه بی‌عفتی و بی‌حیایی را در جامعه ترویج کند؛ حال آنکه این اعتقاد و التزام در میان مردم ما در همه مقاطع تاریخی وجود داشته است که عفاف و حجاب و حیا فی‌نفسه ارزشمند است و به مثابه عامل بازدارنده، نسبت به پلیدی‌ها و جسارت‌ها برای انسان و جامعه است.

 

دشمنان قسم‌قسم‌خورده نظام به‌دنبال ترویج بی‌عفتی و بی‌حیایی در جامعه هستند 

 

رئیس دستگاه قضا افزود: امروز نیز برخی از دشمنان قسم‌خورده نظام جمهوری اسلامی و مردم متدیّن ما، به دنبال ترویج ابتذال و بی‌عفتی و بی‌حیایی در جامعه هستند؛ پیگیری این موضوع نیاز به کار اطلاعاتی دارد، لذا دستگاه‌های مسئول و ذیربط باید مواظبت و عنایت بیشتری به این مقوله داشته باشند و نسبت به کشف عوامل و دست‌های پشت‌پرده و جریانات سازمان‌یافته ترویج بی‌حیایی و بی‌عفتی در جامعه اهتمام داشته باشند.

 

وی تاکید کرد: اینکه چه کسی به عنوان یک فرد، حجاب دارد یا ندارد؛ حجابش کم‌رنگ است یا پررنگ؛ یک بحث است و توجه به آن در جای خود ضروری است؛ اما شناسایی و کشف عوامل و دست‌های پشت‌پرده ترویج بی‌عفتی و بی‌حیایی در جامعه، مقوله مهمی است که نیاز به کار اطلاعاتی دارد.

 

سیستم اطلاعاتی در برابر متجاهر به گناه و جرم اقدامان قانونی لازم را انجام دهد 

 

رئیس عدلیه تصریح کرد: انسان به وضوح مشاهده می‌کند و قرائن و شواهد نیز حاکی از آن است که دست‌هایی گره خورده با دست‌های اجنبی و با اهدافی خاص، برخی موضوعات را در راستای بی‌عفتی در جامعه ما دنبال می‌کنند.

 

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای تاکید کرد: دادستان‌ها، ضابطین و سیستم اطلاعاتی با همراهی قاطبه مردم متدیّن و عفیف ما، در برابر افراد متجاهر به گناه و جرم در انظار عمومی اقدامات قانونی لازم را ترتیب دهند و همچنین نسبت به امر مهم کشف جریانات سازمان‌یافته‌ که از جانب سرویس‌های بیگانه در جهت ترویج بی‌عفتی در جامعه ما هدایت می‌شوند، کوشا باشند و مجدانه عمل کنند.

 

برای اجرای سند تحول قضایی نیازی به ایجاد تشکیلات جدید وجود ندارد

 

بخش دوم جلسه امروز شورای عالی قوه قضائیه به ارائه دیدگاه‌ها، نقطه‌‎نظرات و راهکارهای پیشنهادی اعضای این شورا در راستای اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با مسئولان و کارکنان دستگاه قضا اختصاص داشت.

 

البته اجرای فرامین رهبر انقلاب بلافاصله بعد از بیانات مقام معظم رهبری در قوه قضائیه آغاز شده است، اما در جریان جلسه امروز شورای عالی قوه قضائیه، هماهنگی و جمع‌بندی اقدامات صورت گرفته در راستای پیاده‌سازی منسجم فرمایشات و دستورات مقام معظم رهبری صورت گرفت.

 

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در همین زمینه به معاون اول و معاون راهبردی قوه قضائیه دستور داد که طی روزها ی آتی و پس از دریافت راهکارهای پیشنهادی مسئولان عالی قضایی سراسر کشور در راستای اجرا و عملیاتی‌سازی رهنمودهای اخیر مقام معظم رهبری خطاب به دستگاه قضا، پیش‌نویس دستورالعمل اجرای این رهنمودها را به صورت محور به محور آماده کنند تا پس از بررسی دستورالعمل لازم در این خصوص ابلاغ شود.

 

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه محور فعالیت‌های دستگاه قضا باید منویات رهبر معظم انقلاب، سند تحول قضایی و اسناد بالادستی باشد، اظهار کرد: برای اجرای سند تحول قضایی سازوکارهای لازم در خود سند در نظر گرفته شده و نیازی به ایجاد تشکیلات جدید در این زمینه وجود ندارد و صرفا لازم است که سازوکارهای موجود برای اجرای این سند تقویت شوند.

 

رئیس عدلیه افزود: همانگونه که در سند تحول قضایی ذکر شده، این سند نیازمند اصلاح و ارتقاء است و از سوی دیگر ضرورت دارد که معاونت اول و معاونت راهبردی قوه قضائیه اقدامات لازم را جهت تقویت سازوکار اجرای سند تحول قضایی انجام دهند.

 

از مبارزه فساد در قوه قضائیه تا گسترش عدالت 

 

رئیس دستگاه قضا تحقق و گسترش عدالت، اتقان آراء و مبارزه با فساد داخل قوه قضائیه در عین خدشه‌دار نشدن جایگاه قاضی و دستگاه قضایی را از وظایف و ماموریت‌های اصلی دستگاه قضایی دانست.

 

حجت‌الاسلام مصدق معاون اول قوه قضائیه، حجت‌الاسلام «منتظری» دادستان کل کشور، حجت‌الاسلام «موحدی» دادستان انتظامی قضات، حجت‌الاسلام «مظفری» رئیس دیوان عدالت اداری، حجت‌الاسلام «صادقی» رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه، «صاحبکار» معاون راهبردی دستگاه قضا، «کاظمی‌فرد» رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، «محمدی» رئیس سازمان زندان‌ها و «القاصی‌مهر» رئیس کل دادگستری استان تهران، از جمله مسئولان عالی قضایی بودند که در این جلسه، راهکارها و پیشنهادات عملیاتی خود در راستای اجرایی‌سازی رهنمودهای اخیر مقام معظم رهبری خطاب به دستگاه قضایی را به صورت مبسوط بیان کردند.

 

همچنین در بخش دیگری از این جلسه، حجت‌الاسلام عبداللهی، رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه از دستگیری تعدادی از متقلبان و افشاگران سوالات کنکور در استان آذربایجان غربی خبر داد که ضمن مجهز بودن به تجهیزات الکترونیکی وارد حوزه امتحانی شده و درصدد بودند پاسخ‌ها را به صورت الکترونیکی از افرادی که کلید سوالات در اختیارشان بود، دریافت کنند.

 

جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه نیز با اشاره به حضور خود در دهمین اجلاس حقوقی بین‌المللی در سنت‌پترزبورگ روسیه، به ارائه گزارش مختصری از این اجلاس پرداخت و گفت: اندیشمندان حاضر در این اجلاس بر این موضوع تاکید داشتند که علی رغم نیاز امروز جامعه بشری به دانش حقوق توجه به ارتقاء این دانش کمرنگ شده است و لازم است که برای جلوگیری از متضرر شدن مردم، بازنگری‌هایی در این زمینه صورت بگیرد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگرافــــ...

آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر

تماشا کنید...

آخرین اخبار