آیین گرامی داشت روز وحدت حوزه و دانشگاه در شهرستان بردسیر؛
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید باهنر: در وحدت حوزه و دانشگاه بحث مبنایی و بینشی باید نمود بیشتری پیدا بکند

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در رابطه با استراتژی وحدت، ائتلاف و اتحاد در حوزه و دانشگاه گفت: وقتی که از اتحاد نام برده می شود آن چیزی که مد نظر می باشد، اتحاد سازمانی و ارگانی نیست، در وحدت حوزه و دانشگاه بحث مبنایی و بینشی باید نمود بیشتری پیدا بکند.
بردسیر

به گزارش سپهر بردسیر به نقل از روابط عمومی مرکز آموزش عالی کشاورزی بردسیر، به مناسبت 27 آذرماه، شهادت آیت الله دکتر مفتح، آیین گرامی داشت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه همراه با نشست فرهنگی و هم اندیشی حوزویان و دانشگاهیان شهرستان بردسیر، با حضور حجت الاسلام والمسلمین کرمانی امام جمعه بردسیر، دکتر محمود بابائی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید باهنر و عضو شورای اسلامی شهر کرمان، دکتر مهدی نقی زاده رییس مرکز آموزش عالی کشاورزی بردسیر، سایر روسای مراکز آموزش عالی شهرستان و مدیران حوزه های علمیه برادران و خواهران، و جمعی از طلاب و اعضاء هیأت علمی،  در محل دانشکده کشاورزی بردسیر برگزار گردید.

 

رئیس مرکز آموزش عالی کشاورزی بردسیر :
راه تقویت ارتباط حوزه و دانشگاه حضور طلاب و حوزویان در فضای علمی دانشگاه ها و کرسی های آزاد اندیشی است

در ابتدای این آئین دکتر نقی زاده، ضمن تسلیت ایام فاطمیه، رسالت مرکز و دانشگاه شهید باهنر را در راستای هم افزایی و استفاده از ظرفیت های موجود در دو نهاد حوزه و دانشگاه بیان نمود و افزود: وحدت حوزویان و دانشگاهیان در شهرستان بردسیر از مصادیق عینی و اتحاد به معنای واقعی کلمه است که برگرفته از رهنمون های حضرت امام خمینی(ره) و آرمان های انقلاب اسلامی است.

 

رییس مرکز آموزش عالی کشاورزی بردسیر گفت: اگر همدلی و همراهی مسئولین مراکز آموزش عالی و مدیران حوزه های علمیه در شهرستان وجود نداشت، این اتحاد و وحدت هرگز به عرصه ظهور نمی رسید، و ما امروزه با توجه به مسائل فرهنگی پیش آمده در جامعه، ضرورت نیاز به مباحث تعلیم اخلاق و تزکیه نفس را در کنار پژوهش و بدست آوردن علوم و فناوری های نوین، به صورت جدی احساس می نماییم.

 

وی یکی از ارکان تقویت این فریضه را، حضور طلاب و حوزویان در فضای علمی دانشگاه ها و کرسی های آزاد اندیشی دانست و خاطرنشان کرد: بهره مندی مراکز آموزش عالی شهرستان از ظرفیت استفاده از دانش حوزویان در رابطه با فضای کنونی فرهنگی جامعه و روشنگری، می تواند در آشکار شدن حقایق و کاهش التهاب تنش های موجود جامعه و دانشجویان بسیار تاثیرگذار و سودمند واقع شود.

 

بابائی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید باهنر:
در وحدت حوزه و دانشگاه بحث مبنایی و بینشی باید نمود بیشتری پیدا بکند

در ادامه دکتر محمود بابائی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید باهنر و عضو شورای اسلامی شهر کرمان، در بحث وحدت حوزه و دانشگاه، وحدت را یکی از استراتژی های قدرت افزا عنوان کرد و افزود: یک مجموعه واحد تا حدی معین می تواند توانمند باشد، در حالیکه اگر این توانایی با استراتژی جامعه مرتبط گردد و آن وحدت شکل گیرد، موجب افزایش توانمندی های آن مجموعه خواهد شد.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در رابطه با استراتژی وحدت، ائتلاف و اتحاد در حوزه و دانشگاه گفت: وقتی که از اتحاد نام برده می شود آن چیزی که مد نظر می باشد، اتحاد سازمانی و ارگانی نیست، در وحدت حوزه و دانشگاه بحث مبنایی و بینشی باید نمود بیشتری پیدا بکند.

 

وی تصریح کرد: وحدت این دو نهاد صرفاً با ایجاد یک کارگروه و یا یک مجموعه شکل نخواهد گرفت، این وحدت باید وحدت بینشی باشد همانگونه که شهید مطهری در بحث فضیلت کسب علم به این موضوع اشاره نموده است و می فرماید: علوم (دینی و غیردینی) را باید یکپارچه ببینیم و آنها را مشترک دید زیرا هیچ علمی خارج از علوم دینی نیست بنابراین نمی شود علوم دینی را منحصراً مرتبط با حوزه و علوم غیر دینی را تنها مرتبط با دانشگاه دانست.

 

دکتر بابائی در ادامه منظور از وحدت بینشی را یک وحدت مشاع دانست و افزود: وحدت بینشی یعنی اینکه دو مجموعه کاملاً در همدیگر ادغام شده و به صورت کامل درون هم قرار گیرند و اگر این مسئله بوجود آید آن وقت وحدت واقعی حوزه و دانشگاه در عمل و مفهوم رقم خواهد خورد.

 

وی هم چنین با اشاره به حوادث و اتفاقات اخیر، هدفگذاری اصلی دشمنان را بی اعتماد کردن مردم نسبت به جامعه و مسئولین عنوان کرد و اظهار داشت: مقام معظم رهبری سالیان متعددی به این موضوع اشاره نموده اند و هدف دشمن را از بین بردن اعتماد در بین مردم می دانند و مبنای بی اعتمادی، بی اعتبار شدن است، درنتیجه اگر اعتباری وجود نداشته باشد هیچ گاه نمی توان جامعه را اقناع کرد.

 

حجت الاسلام کرمانی امام جمعه شهرستان بردسیر خواستار شد:
گسترش جهاد تبیین با کمک نخبگان دانشگاهی و روحانیون آگاه حوزوی 

حجت الاسلام کرمانی امام جمعه شهرستان بردسیر نیز در این جلسه، با عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام فاطمیه و گرامی داشت یاد و نام شهید آیت الله مفتح، ایشان را نمونه بارز مصداق پرورش یافته مکتب حوزه و دانشگاه دانست و افزود: کار امروز دشمن بنا بر ایجاد نفاق و تفرقه در میان مسلمانان جهان است و مطمئناً کاشت بذر تفرقه و جدایی در میان حوزویان و دانشگاهیان از برنامه های پیش بینی شده دشمنان انقلاب است.

 

امام جمعه بردسیر با اشاره به خطبه فدکیه حضرت زهرا (سلام الله علیها)، آن را نمونه جهاد تبیین دختر پیامبر بعد از رحلت پدر بزرگوارشان عنوان کرد و گفت: متاسفانه در فضای امروز جامعه، مردم زمانه حول باطل را بیشتر می پذیرند و با حرکت به این سمت و سو، قطع یقین وحدت نیز از دست خواهد رفت و تا زمانیکه نسبت به ولایت بی تفاوت باشیم ممکن است اتفاقات صدر اسلام در گذر تاریخ مجدد تکرار شوند.

 

وی عامل بیشترین ضربه مهلک به نظام را بی اعتمادی مردم نسبت به مسئولان نظام قید کرد و در راستای تحقق بخشی فرمایشات مقام معظم رهبری، خواستار گسترش جهاد تبیین با کمک نخبگان دانشگاهی و روحانیون آگاه حوزوی در این زمینه شد.

 

در پایان این نشست فرهنگی، هر کدام از حاضرین در جلسه، دیدگاه ها و نظرات خود در رابطه با وحدت حوزه و دانشگاه و مسائل فرهنگی جامعه بیان نمودند. 

بردسیر

بردسیر

بردسیر

بردسیر  بردسیربردسیر

بردسیر

انتهای پیام / 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگرافــــ...

آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر

تماشا کنید...

بخش خبری آسمان بردسیر
بخش خبری دوشنبه 26 تیر ماه

آخرین اخبار