سخنگوی وزارت خارجه:
کنفرانس مونیخ به نام امنیت، اما به کام جنگ تشکیل شده است

کنعانی گفت: برگزارکنندگان کنفرانس مونیخ امسال به جای دعوت از نمایندگان ایران، تریبون را به افراد معلوم‌الحال و بی‌هویت دادند.
وزارت خارجه

به گزارش آسمان بردسیر، باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با خبرنگاران درباره کنفرانس مونیخ گفت: کنفرانس مونیخ موسوم به کنفرانس امنیتی مونیخ امسال به نام امنیت اما به کام جنگ تشکیل شده است، زیرا اگر برای امنیت باشد قاعدتا باید به همه اعضا فرصت بدهد که دیدگاه خود را درباره چالش های بین المللی بیان کنند.

 

وی افزود: در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران که یکی از کشورهای مهم در تحکیم امنیت منطقه ای است این موضوع اهمیت ویژه دارد. اینکه از ایران و روسیه دعوت نکردند یعنی فرصت برای طرح دیدگاه های مختلف درباره امنیت گرفتند و فرصت رابرای یک جریان قرار دادند که به دنبال یک جانبه گرایی است و این یک اشتباه فاحش از سوی برگزار کنندگان این کنفرانس است.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: اشتباه دیگر این بود که تریبون را در اختیار یک سری افراد بی هویت قرار دادند. دعوت از فرزند یک دیکتاتور بزرگ دهن کجی به ملت ایران و یک رسوایی برای برگزار کنندگان این کنفرانس است.

 

وی ادامه داد: نقش ایران در برابر تروریست‌ها کمک بسیاری به ایجاد امنیت در منطقه و اروپا بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: امیدواریم در سال آینده این فرصت را جبران کنند و اعتبار از دست رفته خود را مجددا تا حدودی بازگردانند.

 

کنعانی در پاسخ به سوالی مبنی بر ادعای بلومبرگ درباره کشف موارد غنی شده ۸۴ درصدی در یک سایت هسته‌ای تا چه اندازه مقدمه چینی برای یک فشار تازه سیاسی علیه کشورمان تعبیر میکند، آن هم همزمان با برقراری مقدمات برای سفر گروسی به تهران؟ گفت: وی درباره ادعای من شما را به صحبت‌های کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ارجاع می‌دهم. ایران متعهد به پادمان است و همکاری با آژانس یک اصل مهم برای ما است.

 

وی ادامه داد: ما انتظار داریم که آژانس به اصول همکاری حرفه‌ای خود پایبند باشد. لازم است اعلام کنیم که سیاسی کاری جایگاه آژانس را مخدوش می‌کند.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ادعای رژیم صهیونیستی مبنی بر حمله به یک نفتکش گفت: ما قویا این اتهام را رد می‌کنیم. این رژیم به اتهام زنی همانند حامی اصلی خود یعنی آمریکا عادت کرده است.

 

کنعانی افزود: ما در حفظ امنیت کشتیرانی جز کشور‌های موثر هستیم و ایران به تلاش خود در این باره ادامه خواهد داد.

 

وی اظهار کرد: رژیمی که امنیت دیگران را به خطر می‌اندازد طبعا به طور متقابل خود را در معرض تهدید می‌گذارد بنابراین سرزنش رژیمی که در طول تاریخ ننگین خود همواره نقش بی ثبات کننده داشته است نباید دیگران را سرزنش کند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات مقامات جمهوری آذربایجان و برنامه‌های سفر وزیر خارجه گفت:  وزیر خارجه در سفرها برنامه‌های زیادی دارند تا جایی که مجبور به اولویت بندی هستیم. درباره هند هم دو کشور روابط خوبی دارند و روابط در حوزه‌های مختلف ادامه دارد و مقامات دو کشور با هم گفتگو دارند و حضور در اجلاس رای سینا یکی از برنامه‌های مد نظر وزیر خارجه هست که در حال زمان بندی هستیم البته با کمال تاسف در کلیپی که پخش شد شاهد اقدام غیر حرفه‌ای از سوی برگزار کنندگان اجلاس بودیم.

 

وی ادامه داد: طبعا این اقدام کاملا غیر حرفه‌ای در عدم مداخله در امور دو کشور است. به رغم فشردگی برنامه‌های سفر در این زمینه تلاش شد که برنامه ریزی فراهم شود، اما تا امروز قطعی نشده، ولی برنامه سفر به عراق قطعی شده است.

 

کنعانی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات عراقچی گفت: اهریمن سازی از ایران اقدام همیشگی از طرف آمریکا در برابر ایران بوده که هرگز جدید نبوده است، اما اینکه ایران در عرصه منطقه‌ای تعیین کننده است و مناسباتی که برقرار است نشان از موفقیت ایران در ناکامی این مسئولیت‌هاست و ما شاهد تقویت مناسبات با کشور‌های منطقه‌ای هستیم.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: موفقیت در میزبانی از نشست‌های چند جانبه از سوی ایران نشان از این دارد که ایران در زمینه خنثی سازی این اقدامات موفق بوده است.

 

وی بیان کرد: ارزیابی ما این است که ایران تاکنون موفق بوده است و انجام برجام با شش کشور در برابر جمهوری اسلامی ایران نشان از این دارد که ایران به رغم دشمنی‌ها در عرصه بین الملل جایگاه خود را تنظیم می‌کند بنابراین ایران جایگاه سازنده خود را مبتنی بر سیاست خارجی متوازن دنبال خواهد کرد و توسعه مناسبات با اسیا و چین به معنای نادیده انگاشتن سایر کشور‌ها نیست.

 

کنعانی درباره تبادل زندانیان تصریح کرد: آماری از تعداد زندانیان ندارم، اما در مجموع به دلیل گستره حضور ایرانیان در جهان متاسفانه شاهد حضور شهروندانی هستیم که در حبس هستند و این موضوع در جمهوری اسلامی ایران در اولویت است و در این زمینه تلاش‌های خوبی نیز انجام شده است.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره سفر گروسی به ایران اظهار کرد: اینکه چرا اطلاعاتی که در چارچوب آژاتس تبادل می‌شود وارد حوزه رسانه و مطبوعات می‌شود سوالی است که گروسی باید پاسخ دهد و این نشان دارد که این مسائل از سوی مصدر رسمی درز خواهد یافت لذا آژانس باید به وظایف خود پایبند باشد.

 

کنعانی گفت: مداکرات ما با آژانس ادامه دارد و مشکلی درباره سفر آژانس به ایران وجود ندارد.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ادامه مذاکرات با عربستان بیان کرد: در صورت جدیت عربستان ایران حاضر به ادامه همکاری‌ها و مذاکرات است تا نمایندگی‌های سیاسی دو کشور در خاک دو کشور باز شوند طبعا ایران علاقه‌مند به بازگشت روابط به ریل طبیعی خودش است، زیرا به نفع مناسبات دو جانبه است. از دستی که برای دوستی با ایران باز شود استقبال می‌کنیم.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگرافــــ...

آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر

تماشا کنید...

بخش خبری آسمان بردسیر
بخش خبری دوشنبه 26 تیر ماه

آخرین اخبار