1 فروردین 1402 ساعت 2:16

نرم نرمک می رسد اینک بهار ...

نرم نرمک میرسد اینک بهار
1 فروردین 1402 02:16

مدیریت هیجان‌ها؛
درس امام سجاد(ع) در سبک زندگی خانوادگی، سیاسی و اجتماعی

حجت الاسلام شیخ‌الاسلامی می‌گوید: مدیریت هیجان‌ها در تصمیم‌گیری را باید از امام سجاد(ع) بیاموزیم؛ به خصوص در رویدادهای اخیر کشور که شاهد بروز هیجان‌های مدیریت‌نشده در راستای اهداف دشمن بودیم.

به گزارش آسمان بردسیر، تسنیم نوشت: حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد شیخ الاسلامی، کارشناس سبک زندگی دینی، یکی از مهمترین نکات که رعایت آن موجب اتخاذ بهترین تصمیم می‌شود را «مدیریت هیجان‌ها» معرفی کرد.

 

محقق سبک زندگی اسلامی با بیان اینکه هیجان‌ها بخش مهمی از زندگی ما هستند که در صورت نبودن آنها، مزه شیرین زندگی از بین می‌رود، اظهار داشت: اگر قرار باشد همه امور طبق پروتکل تعریف‌شده انجام شود، زندگی مانند ساعت و کامپیوتر بدون روح و شادی خواهد بود. بلکه مزه زندگی انسان به هیجان‌هایی بستگی دارد که در زندگی وجود دارد. چون اموری مانند عشق، غم و شادی لحظاتی را ایجاد می‌کنند که در آن هیجان داریم.

 

شیخ الاسلامی بر ضرورت مدیریت هیجان‌ها در زندگی تأکید کرد و گفت: اگر هیجانی مدیریت نشود، تبدیل به آفت خواهد شد و انسان را به سمت عدم تصمیم‌گیری پیش می‌برد، به طوری که انسان احساس می‌کند توان تصمیم گرفتن را ندارد. مانند کودکان که تصمیم‌هایشان مبتنی بر هیجان است و امکان پیش‌بینی ندارد.

 

این محقق مسائل دینی، یکی از مهمترین ویژگی‌های تصمیم و رفتار حضرت زین‌العابدین علیه السلام را مدیریت هیجان عنوان کرد و ادامه داد: فضای زندگی اهل بیت علیهم السلام بعد از ماجرای عاشورا، فضایی کاملاً هیجانی بود؛ اما امام سجاد علیه السلام در چنین فضایی کنش و تصمیم‌هایی داشت که مبنتی بر مدیریت بود، به طوری که آن حضرت مدت زیادی را به این موضوع اختصاص دادند تا هیجان جهان تشیع را مدیریت کنند. در غیر این صورت ممکن بود تمام آنچه امام حسین علیه السلام برای آن تلاش و جانبازی کرده بود، با رفتار هیجانی پس از آن، از بین برود.

 

شیخ الاسلامی به بروز هیجان‌های مدیریت‌نشده در رویدادهای اخیر کشور اشاره کرد و تصریح کرد: انسان‌ها گاهی دچار شادی، غم یا خشم می‌شوند. گاهی خبری به فرد می‌رسد که امکان دارد او را برافروخته کند و یا به مقدسات انسان توهین می‌شود. همه این موارد موجب بروز هیجان‌ها می‌شود. اگر این هیجان‌ها مدیریت نشود، زخم‌هایی که دشمن می‌خواهد به پیکره نظام جمهوری اسلامی وارد کند قوی‌تر خواهد شد.

 

کارشناس سبک زندگی اسلامی ادامه داد: این اتفاق در زندگی روزمره ما هم روی می‌دهد، چه در رفتارهای شخصی و خانوادگی و چه رفتارهای سیاسی و اجتماعی و در هر شرایطی باید هیجان‌ها کنترل شود. چنانکه عشق هم از همین قبیل است. کسی که عاشق می‌شود، باید بتواند هیجان خود را مدیریت کند.

 

پژوهشگر قرآنی به دستور قرآن مبنی بر کنترل هیجان در زمان توهین به مقدسات اشاره کرد و گفت: قرآن به ما می‌فرماید که در موقع هیجان خود را مدیریت کنید: «وَلَا تَسُبُّوا الَّذِینَ یَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَیَسُبُّوا اللَّهَ عَدْوًا بِغَیْرِ عِلْمٍ؛ و آنهایى را که جز خدا می‌خوانند دشنام ندهید که آنها از روی دشمنى [و] به نادانى، خدا را دشنام دهند.»

 

او به مدیریت هیجان‌ها توسط جناب هارون در غیبت حضرت موسی علیه السلام اشاره کرد و اظهار داشت: زمانی که حضرت موسی علیه السلام به کوه طور رفت و مردم از تمام آنچه آن حضرت به آنها یاد داده بود، دست کشیدند و بی‌دین شدند، حضرت هارون علیه السلام خود و جامعه را مدیریت کرد و باعث شد دستاوردهای حضرت موسی علیه السلام از بین نرود.

 

شیخ الاسلامی خاطرنشان کرد: مدیریت هیجان‌ها در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی یکی از شاخص‌های مهم تصمیم‌گیری در سبک زندگی اسلامی است که باید آن را از رفتار حضرت زین‌العابدین علیه السلام یاد بگیریم.

 

انتهای پیام/

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

نوشته بیشتری برای نمایش وجود ندارد