منتظر «یوز» باشید؛
«لوپتو» مهر تاییدی بر خاستگاه انیمیشنی کرمان

وقتی لوپتو بر تارک سینمای کشور درخشید، پنجره تازه‌ای به روی هنرمندان کرمان باز شد، حالا هنر انیمیشن، فرزندان این استان را به سمت خودش فرا می‌خواند و آنها را دعوت می‌کند تا نام بلند کرمان را در رقابت‌های ملی و بین‌المللی پرآوازه کنند.
لوپتو

به گزارش آسمان بردسیر؛ انیمیشن یا پویانمایی پیشینه‌ای طولانی و بالا بلند دارد، کشورهای دنیا از آن به عنوان یکی از شاخه‌های هنر برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های خود استفاده و ذهن و فکر جامعه را از همان سنین پایین با استفاده از شیوه‌های کودک‌پسند مدیریت می‌کنند. کشور ما که همواره پیشتاز فرهنگ و هنر بوده از این امر هم مستثنی نیست و هنرمندان زیادی وارد این عرصه شده و توانسته‌اند تا حدودی موفق باشند و کارهای فاخر خلق کنند.

 

کرمان اما وضعیت متفاوتی داشته و اندک‌اندک پله‌های ترقی را طی کرده است، اینجا سرزمین استعدادهای درخشان زیادی است که برخی از آنها هنوز هم کشف نشده‌اند، چند ماه قبل وقتی لوپتویی‌ها بر صحنه سینمای کشور درخشیدند و جایزه بین‌المللی کسب کردند صفحه جدیدی از توانمندی استان ورق خورد و پنجره تازه‌ای به روی هنر و هنرمندان این خطه باز شد، اگر چه پیش از این نیز کرمان در این حوزه فعالیت‌هایی داشته، اما تا این اندازه خلاق و موثر نبوده است.

 

این اتفاق بعد از سال‌ها کرمان را وارد عرصه جدیدی از ظرفیت‌های پرشمار کرد، حالا هنر انیمیشن، فرزندان این استان را به سمت خودش فرا می‌خواند و آنها را دعوت می‌کند تا استعدادهای پیدا و پنهان خود را وارد این عرصه کرده و نام بلند کرمان را در رقابت‌های ملی و بین‌المللی بیش از گذشته پر آوازه کنند.

 

راهی که لوپتویی‌ها باز کردند و اولین بار جایزه بین‌المللی گرفتند می‌تواند با جوایز متعدد پر نورتر و درخشان‌تر شود و کرمان و استعدادهای هنری‌اش را فراتر از مرزها ببرد، موضوعی که در استان هم شنیده می‌شود و مسوولان فرهنگی کرمان بر آن تاکید می‌کنند.

 

کرمان در حوزه انیمیشن به عنوان یکی از شهرهای خلاق هنر شناخته می‌شود

معاون امور هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، ظرفیت سینمای کرمان را خوب ارزیابی کرد و با تاکید بر اینکه کرمان در این زمینه دارای قوت فراوانی است، اظهار داشت: ما در کرمان هم در سینمای “مستند” فیلمسازانی داریم که هر سال تولیداتشان در سطح ملی و بین‌المللی حرف برای گفتن دارند و هم در” انیمیشن” هنرمندان زیادی فعال هستند و با توجه به محدودیت‌های موجود، خوب درخشیده‌اند و حضور موفقی داشته‌اند.

 

وحید محمدی با تاکید بر اینکه کرمان در حوزه انیمیشن به عنوان یکی از شهرهای خلاق هنر شناخته می‌شود، عنوان کرد: به طور قطع می‌توان گفت، چشم‌انداز روشنی از رشد این هنر در استان کرمان که نوعی صنعت دانش‌بنیان است مشاهده می‌شود.

 

دنیای مجازی آینده متعلق به انیمیشن است

وی اضافه کرد: حرکت جهادی جوانان تلاشگر این عرصه مدت‌هاست آغاز شده و هم‌اکنون در مرحله انتقال از بلوغ به صنعتی شدن قرار دارد و باید گفت دنیای مجازی آینده متعلق به این هنر است.

 

محمدی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون ۷ شرکت تخصصی به‌طور ویژه در این صنعت در استان کرمان فعال هستند و نسبت به تولید آثار انیمیشن با استودیوهای خارج از کرمان همکاری کرده و خدمات می‌دهند، گفت: شهر کرمان نزدیک به ۶۰ نفر فعال حرفه‌ای در این زمینه دارد و حدود ۱۰۰ نفر نیروی آماتور علاقه‌مند و خلاق فعال هستند که می‌توانند در آینده به صورت حرفه‌ای وارد شوند و تحول‌ساز باشند.

 

معاون امور هنری و سینمایی ارشاد اسلامی کرمان از ظرفیت تولیدات تلویزیونی این حوزه خبر داد و ابراز داشت: هنرمندان انیمیشن کرمان در حال حاضر ظرفیت ۲ هزار دقیقه تولید تلویزیونی در سال را دارند و قابلیت ساخت دو پروژه سینمایی به فاصله سه سال هم وجود دارد که هر کدام می‌توانند بازار خودشان را داشته باشند.

 

آموزش انیمیشن در کرمان شرایط مناسبی دارد

محمدی از آموزش سخن به میان آورد و با تاکید بر اینکه در حال حاضر در زمینه آموزش این رشته شرایط مناسبی در کرمان به وجود آمده است، تصریح کرد: علاوه بر رشته انیمیشن هنرستان هنرهای زیبای پسران کرمان، امکان تحصیل دانشگاهی در مقطع کاردانی از طریق مرکزعلمی و کاربردی نیز وجود دارد و باید زمینه وصل کردن بدنه آموزشی به بدنه فعال کاری و حرفه‌ای این هنر صنعت را فراهم کنیم.

 

وی با تاکید بر اینکه تاکنون ۵ انیمیشن توسط هنرمندان استان کرمان تولید شده است، مهمترین آن‌ها را “دنیای کیف ها ” و “بهشت شداد” دانست و ابراز داشت: اگرچه آنها اکران رسمی در سینماهای سراسر کشور نداشتند، اما در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان و یا پخش تلویزیونی حضور داشته‌اند و با اکران موردی مواجه بودند.

 

وی اضافه کرد: اما اثر سینمایی” لوپتو” اولین اثر از هنرمندان انیمیشن کرمان است که در جدول اکران عمومی سینماهای سراسر کشور قرار گرفته و خوشبختانه با استقبال خوبی هم مواجه شده است.

 

 پانصد هزار نفر به تماشای «لوپتو» نشستند

معاون امور هنری و سینمایی ارشاد کرمان از استقبال گسترده مردم از انمیشن لوپتو سخن به میان آورد و با بیان اینکه تاکنون بیش از پانصد هزار مخاطب به تماشای این انمیشین نشسته‌اند، تصریح کرد: بر اساس آمار سامانه سمفا، لوپتو فروشی حدود ۱۳ میلیارد تومان داشته است.

 

محمدی اضافه کرد: علاوه بر این می‌توان تخمین زد حدود یک میلیارد تومان هم از طریق نمایش خارج از سینماها عواید داشته باشد که این نشان دهنده ظرفیت بالای اشتغال این هنر صنعتی در استان کرمان است.

 

انیمیشن کرمان می‌تواند یکی از قطب‌های درآمدساز باشد

وی از رشد سینمای کرمان سخن به میان آورد و با تاکید بر اینکه انیمیشن کرمان می‌تواند به یکی از قطب‌های درآمدساز برای هنرمندان استان تبدیل شود، عنوان کرد: هنرمندان کرمانی روزبه‌روز به سطح نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای نزدیک‌تر شده‌اند و خوشبختانه هم‌اکنون در مناسبات کاری سطح کشور هم حضور پررنگ‌تری دارند.

 

وی به ساخت مجموعه انیمیشنی «لوپتو» اشاره داشت و اظهار کرد: تهیه کننده این اثر یکی از هنرمندان و فعالان کرمانی است که با مشارکت حوزه هنری انقلاب اسلامی تولید شده و پروانه ساخت و پروانه نمایش آن هم از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

 

وی از چند پروژه جدید انمیشنی در استان خبر داد و گفت: چند کار از سینماگران انیمیشن استان در مرحله پیش تولید و یک کار به اسم «یوز» هم در مراحل جلوتر قرار دارد.

 

محمدی خاطرنشان کرد: تاکنون چندین جلسه با فعالان این هنر برگزار کرده‌ایم که مهمترین آن به‌مناسبت گرامیداشت روز جهانی انیمیشن در آبان‌ماه امسال بود که با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و معاون محترم استاندار و تنی چند از مسوولان دیگر برگزار شد.

 

معاون امور هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان آینده‌نگری و رفع موانع تولید را لازم برشمرد و عنوان کرد: توسعه زیرساخت استودیوهای فعال انیمیشن استان، موضوع پهنای باند، حل مشکلات مالیاتی و همچنین تسهیلات بیمه تامین اجتماعی فعالان این حرفه از جمله مواردی است که باید به طور جدی با هم‌افزایی و همکاری مرتفع شود.

 

بازارهای خارجی به روی هنرمندان انیمیشن‌ساز کرمانی باز شده است

وی از گشایش بازار خارج از استان و حتی خارج از کشور برای هنرمندان انیمیشن استان خبر داد که با تحرک فعالان این حوزه به دست آمده است، گفت: ان‌شاءالله بتوانیم با یک واقع‌بینی و کار و تلاش جدی، این هنر آمیخته با صنعت را توسط هنرمندان کرمانی برای حضور در دنیای مجازی آینده به‌عنوان یک کالای استراتژیک معرفی کنیم که حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشند.

 

به نظر می‌رسد پویانمایی در کرمان راه خودش را پیدا کرده و مسیر رو به رشدی را در پیش گرفته است، حالا انیمیشن در این استان بر سر زبان‌ها افتاده و هنرمندان این خطه با استعدادهایی که شکوفا شده، در جهت موفقیت، جنگنده و پرتلاش پیش می‌روند، سال‌های آینده از انمیشین کرمان بیشتر می‌شنویم.

 

پایان پیام/ نوشته :آمنه شهریارپناه.فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگرافــــ...

آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر

تماشا کنید...

آخرین اخبار