|تماشاکنید| رباتی به نام سارا؛
اولین ربات انسان‌نمای مبتنی بر هوش مصنوعی ساخت عربستان معرفی شد

این ربات به‌ نام «سارا»، دوربین دارد و با کمک هوش مصنوعی می‌تواند حضور افراد را در مقابل خود تشخیص دهد.
سارا ربات انسان نما
به گزارش آسمان بردسیر، عربستان سعودی از اولین ربات خود که مبتنی بر هوش مصنوعی ساخته شده است و می‌تواند با زبان عربی صحبت کند، رونمایی کرد. این ربات در رویداد فناوری LEAP23 به نمایش گذاشته شد تا با انسان‌ها تعامل داشته باشد.

 

نمایشگاه فناوری LEAP23 میزبان رباتی به‌ نام «سارا» است که دوربین دارد و با کمک هوش مصنوعی می‌تواند حضور افراد را در مقابل خود تشخیص دهد. این ربات پس از تشخیص انسان‌ها و شنیدن فرمان «سلام سارا» قادر است با افراد وارد گفت‌وگو شود.
 
 
سارا ربات انسان نما
سارا ربات انسان نما

 

ربات جدید عربستان می‌تواند گویش‌های مختلف عربی در این کشور را تشخیص دهد و با تحلیل جملات، محتوای آن‌ها را بفهمد. به‌ همین خاطر، او به هر سؤال به‌شکل متفاوتی پاسخ می‌دهد. در ادامه می‌توانید ویدیویی از این ربات را که قابلیت رقص هم دارد، ببینید.

 

عربستان بر دنیای ربات‌ها تمرکز کرده است

عربستان سعودی در سال‌های اخیر تمرکز زیادی بر توسعه صنعت رباتیک خود داشته. این کشور در ماه سپتامبر سال 2022 سه ربات جدید را معرفی کرد که می‌توانستند آیه‌های قرآن را بخوانند و اذان بگویند. آن برنامه بخشی از طرح راهبردی بزرگ عربستان به‌منظور پیاده‌سازی نقشه Vision 2030 و ارائه خدمات هوشمند به مسافران در این کشور در سال 2024 است.

 

عربستان همچنین در سال 2017 به اولین کشوری تبدیل شد که به یک ربات شهروندی داده است. دولت این کشور در آن سال ربات «سوفیا»، محصول شرکت Hanson Robotics هنگ‌کنگ را به شهروندی قبول کرد و این ربات را در رویداد Future Investment Initiative در ریاض به نمایش گذاشت.

 

یک ماه بعد، سوفیا خواستار رسیدگی به حقوق بشر در قبال زنان عربستانی شد. «دیوید هانسون»، مدیرعامل Hanson Robotics در آن زمان گفته بود: «سوفیا به‌شدت حامی حقوق زنان و حقوق همه انسان‌هاست.» این اتفاق در شرایطی افتاد که زنان سراسر دنیا نسبت به اعطای شهروندی به این ربات آن هم در کشوری که زنان حتی حق رانندگی نداشتند، انتقاد کرده بودند.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگرافــــ...

آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر
آسمان بردسیر

تماشا کنید...

بخش خبری آسمان بردسیر
بخش خبری دوشنبه 26 تیر ماه

آخرین اخبار